Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Cecylia Korban

Cecylia urodziła się 14 września 1931 roku w Nidzie w rodzinie Stanisławy z Leśniaków i Andrzeja Paradowskiego. Jej rodzice byli bardzo muzykalni (matka śpiewała, a ojciec grał na harmonii) i to zapewne oni zarazili ją pasją śpiewania. Miała trójkę rodzeństwa. Cała rodzina wychowywała się w małej drewnianej chatce i utrzymywała się z rolnictwa.

Cecylia Paradowska w 1960 roku wyszła za mąż za Władysława Korbana, prawdziwego gospodarza miłującego ziemię. Doczekali się wspólnie trzech córek: Elżbiety, Jolanty i Marioli. Jej mąż zmarł w wieku 65 lat.

Cecylia Korban poczuła, że powinna przekazywać kolejnym pokoleniom kulturę ludową. Pisze teksty. Dopasowuje do nich znane już melodie, ale bywa, że sama je tworzy, bo zachwyci się ćwierkaniem wróbelka, ciepłym powiewem wiatru, szumem zboża na polach, szelestem liści pod stopami albo odgłosem szemrzącej Nidy. Niewiele jest osób w jej miejscowości rodiznnej, które by tak pieczołowicie zatrzymywały czas w swoich ręcznych robótkach, wycinankach dekoracyjnych z bibuły, papierowych kwiatach, plecionkach z wikliny.

Od 1958 roku jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Nidzie. W tym samy roku założyła i była pierwszym kierownikiem Zepołu Artystycznego „Nida” działającego przy Związku Młodzieży Wiejskiej w Nidzie. Była przedstawicielem Rady Narodowej i Rady Powiatowej. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej, a obecnie jego Honorowym Prezesem. Cecylia Korban to wysokiej klasy pieśniarka (wykonuje własne teksty), poetka ludowa, twórczyni wyrobów wikliniarskich i prawdziwa patriotka.

Za działalność twórczą i pracę społeczną Pani Cecylia została wyróżniona odznakami: Za Zasługi dla Kielecczyzny, Zasłużony Działacz Kultury, Za Zasługi dla Kółek Rolniczych. Uchwałą Rady Państwa w 1989 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1997 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski osobiście przypiął pani Cecylii Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

/za: D. Kowalska "Spotkania z Człowiekiem"/


« Powrót do listy
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola