Wtorek, 13 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Marianna Węgrzyn

Marianna Węgrzyn jest rodowitą brzezinianką. Urodziła się na Podlesiu, gdzie mieszkała do ukończenia szkoły podstawowej. Następnie na 35 lat przeprowadziła się do Kielc. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach na kierunku filologia polska. Pracowała w Szkole Podstawowej nr 15 w Kielcach jako polonistka aż do emerytury. Przez wiele lat była opiekunem Samorządu Uczniowskiego. Zorganizowała wiele imprez szkolnych i międzyszkolnych. Swoim doświadczeniem dzieliła się z innymi, publikując artykuły w czasopismach oświatowych. Poświęcała czas dla dzieci wyjątkowo uzdolnionych - jej podopieczni to laureaci konkursów polonistycznych i literackich. Angażowała młodzież do pracy w redagowaniu gazetki "To i owo". Prowadziła z ogromnym zaangażowaniem kabaret "Z klasą". Założyła Klub Miłośników Poezji. Duże zaangazowanie pani Marianny nagradzane było licznymi nagrodami dyrektora szkoły. W 2004 roku została odznaczona Srebrym Krzyżem Zasługi.

Jest matką trzech wspaniałych córek i szczęścliwą babcią. Wróciła do Brzezin, gdzie wraz z mężem wybudowali niewielki dom. Zawsze interesowała się genealogią rodzinną. Stworzyła drzewo genealogiczne sięgające początku XIX wieku. Spisała hostorię rodu. Na bieżąco prowadzi kronikę rodzinną. Na emeryturze znalazła nowe hobby - tworzy obrazy techniką haftu krzyżykowego.

Marianna Węgrzyn jest Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola. Dzięki swojej pomysłowości i aktywności w dużym stopniu przyczyniła się do przeprowadzenia wielu inicjatyw społecznych. W 2008 roku ukazała się jej autorska książka o brzezińskim cmentarzu pt. "W cieniu krzyży, w cieniu brzóz", a w 2012 roku monografia o miejscowości pt. "Brzeziny. Nasza mała historia."


« Powrót do listy
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola