Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Zofia Wawrzeńczyk

Zasłużona mieszkanka wsi Brzeziny. Wieloletnia działaczka społeczna, przewodnicząca Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich. Już jako szesnastoletnia dziewczyna, wcześnie osierocona, potrzebująca wsparcia osób starszych, wstąpiła do Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezinach. Zafascynowało ją to, co działo się w Kole, że mogła się wiele nauczyć od starszych koleżanek.

Urodziła się 22 kwietnia 1932 r. w Brzezinach. Z powodu braku finansów uczęszczała tylko  do 3  klas szkoły. Dopiero w wieku 30 lat ukończyła szkołę podstawową kursem wieczorowym. Pracowała w sklepie spożywczo-przemysłowym i uczyła się w Zasadniczej Szkole Rolniczej. Później podjęła naukę w Technikum Rolniczym. Pracowała jako zootechnik oraz instruktor rolny. Uczyła przysposobienia rolniczego w Szkole Rolniczej w GOK-u w Morawicy.

Szczególnie bliska była jej kultura i tradycja ludowa. Dlatego już w 1956 roku zgodziła się zostać przewodniczącą KGW w Brzezinach. Żyłka społecznikowska sprawiła, że rok później została radną Gromadzkiej Rady Narodowej w Morawicy, którą to funkcję pełniła przez cztery kadencje. W 1999 roku wybrano ją wiceprzewodniczącą Wojewódzkiej Rady Kobiet w Kielcach.

Otrzymała wiele odznaczeń: „Zasłużony dla Kielecczyzny”, „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”, Odznaka Ludowych Zespołów Sportowych, „Order Serca Matkom Wsi”, „Zasłużony Działacz Kultury”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i inne.

Pani Zofia Wawrzeńczyk jest też wieloletnią aktywną członkinią chóru parafialnego.

/z/


« Powrót do listy
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola