Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Współpraca brzezińsko-brzezińska

2011-07-25

W Polsce istnieje około 40 miejscowości o nazwie Brzeziny. Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola w ubiegłym roku postanowiło zaprosić przedstawicieli najbliższych miejscowości o tej nazwie do przyjazdu na Brzeziński Piknik Artystyczny, a zarazem do długotrwałej współpracy. Ze względu na niedogodny termin z zaproszenia do przyjazdu nie skorzystał nikt.

W tym roku do honorowego prezesa stowarzyszenia Janusza Wojtysia zadzwonił sołtys Brzezin w gm. Wielopole Skrzyńskie z zaproszeniem na Turniej Sołectw, który miał odbyć się w ich miejscowości. Dzięki temu 24 lipca 2011 r. siedemnastoosobowa reprezentacja mieszkańców naszej miejscowości udała się do woj. podkarpackiego w celu nawiąznia współpracy. W grupie tej znaleźli się przestawiciele samorządowców, stowarzyszenia, rady sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich z Brzezin.

Brzeziny w gminie Wielopole Skrzyńskie liczą około 2 500 mieszkańców. Obwód wsi wynosi ok. 30 km – jest to jedna z najbardziej rozleglych wsi w Polsce.

W drodze do w/w Brzezin grupa zatrzymała się w miejscowości Zalipie, która słynie w calym kraju z malowanych w kwiaty chat. Uczestnicy wycieczki zwiedzili tam zagrodę Felicji Curyłowej - pionierki malunków. W chacie tej prawie każdy sprzęt użytku codziennego ozdobiony jest ornamentami kwiatowymi.

Około godziny 14 reprezentacja naszej miejscowości dotarła do Brzezin w gm. Wielopole Skrzyńskie. Została powitana przez sołtysa wsi i zarazem radnego, Lucjana Janika, oraz innych przedstawicieli władz samorządowych, wśród których znaleźli się: wójt gminy Czesław Leja i radni - Jan Świstak, Krzysztof Gąsior i Zbigniew Gąsior. Gospodarze zaprosili wszystkich na suty obiad, a później na krótką wycieczkę po okolicy. Pokazali gościom m.in. 400-metrowy poniemiecki schron kolejowy. Historię i ciekawostki z regionu przybliżył prof. Władysław Tabasz pochodzący z Brzezin.

Kolejnym punktem programu był udział w Turnieju Sołectw, który rozgrywał się przed Domem Kultury w Brzezinach. W jednej z konkurencji (poza konkursem) wzięła udział także prezes stowarzyszenia Marianna Węgrzyn. Dla zgromadzonej publiczności zaśpiewał nasz zespół "Brzezinianki", któremu przygrywał Feliks Korban. Wszystkim bardzo się podobały piosenki ułożone specjalnie na tę okoliczność, np. o sołtysie.

Część naszej reprezentacji w wolnym czasie udała się na zwiedzanie kościoła św. Mikołaja. Został on zbudowany w XV w. z drewna modrzewiowego. Wnętrze zabytku jest pokryte polichromiami. Dzięki kilkunastoletnim zabiegom konserwatorskim zostało uratowane przed zniszczeniem wiele obrazów, malunków i rzeźb. Bogaty i unikatowy wystrój kościoła zachwyca swoim pięknem.

Pod koniec imprezy nastąpiła wymiana upominków między miejscowościami. Wśród prezentów podarowanych przez naszą grupę znalazły się m.in. obrazy na brzozowych deskach z wypalonym wizerunkiem kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Brzezinach, które wykonała plastyk Agata Kurdek.

Mieszkańcy obu miejscowości byli bardzo zadowoleni ze spotkania i wierzą, że to dopiero początek długotrwałej i owocnej współpracy. W końcu wszyscy jesteśmy Brzeziniakami. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola