Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Z gminy Wielopole Skrzyńskie do Brzezin

2011-09-23

18 września 2011 r. w Brzezinach miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Odwiedziła naszą miejscowość 36-osoobowa grupa mieszkańców gminy Wielopole Skrzyńskie leżącej w województwie podkarpackim.

Była to rewizyta poprzedzona lipcowym wyjazdem przedstawicieli z naszych Brzezin do Brzezin z gminy Wielopole. Większość grupy stanowili członkowie Zespołu Teatralno-Obrzędowego „Wielkopolanie” wraz z kierowniczką, panią Magdaleną Tabasz. Wśród przybyłych gości znajdował się również sołtys Brzezin, pan Lucjan Janik, i wiceprzewodniczący Rady Gminy, pan Jan Świstak.

Zespół „Wielkopolanie” powstał i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wielopolu Skrzyńskim. Zadebiutował w 2000 r. widowiskiem „Wielopolskie zapusty”. W repertuarze ma również widowisko kolędowe i „Jaśkowe wesele” (premiera odbyła się w 2004 r.) Prezentował się m.in. w Pałacu Kultury w Warszawie, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, dwukrotnie na Przeglądzie Zespołów Obrzędowych w Krośnie. Zdobył wiele wyróżnień i nagród oraz tytuł „Zasłużony dla Kultury Ludowej Województwa Podkarpackiego”.

O godz. 13.00 w Zespole Szkół w Brzezinach grupa teatralna z Wielopola Skrzyńskiego zaprezentowała mieszkańcom wsi wspaniałe widowisko obrzędowe „Jaśkowe wesele”. Widzowie mogli zobaczyć, jak dawniej na wsi odbywało się wesele, posłuchać pięknych przyśpiewek i muzyki oraz podziwiać stroje ludowe. Niezwykłą atrakcją było to, że również widownia uczestniczyła w weselu, m.in. w tańcach i poczęstunku. Na sali wytworzyła się prawdziwie rodzinna atmosfera, a występ został nagrodzony gorącymi brawami. Następnie odbył się wspólny obiad gości i organizatorów przygotowany dzięki uprzejmości dyrektora szkoły, pana Dariusza Pabiana.

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola, panie z Zespołu „Brzezinianki” oraz sołtys i przedstawiciele OSP zadbali o atrakcyjne zorganizowanie dalszego czasu swoich gości. Mogli oni zwiedzić zabytkowy kościół parafialny, plac rekreacyjno-sportowy oraz najładniejszą posesję w Brzezinach u państwa Burasów. Odbyła się też przejażdżka autokarowa po osiedlu „Echo” w Bilczy i wzdłuż zalewu w Morawicy, zwiedzanie Hali Sportowej „Bilcza” i pływalni „Koral”. Goście podziwiali uroki gminy Morawica i obiekty, których sami nie posiadają. Ostatnim punktem dnia była wspólna kolacja w remizie OSP ze śpiewem i tańcami. Przy pożegnaniu nie brakowało słów podziękowań, zapewnień o kolejnych spotkaniach i podarunków. Wizytę należy ocenić jako bardzo udaną i rokującą nadzieję na dalszą współpracę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Relacja w ITV Morawica.


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola