Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Sukces kwestarski

2011-11-05

8 tysięcy 355 złotych 81 groszy - taką kwotę udało się zebrać podczas III Kwesty na rzecz odnowy cmentarza w Brzezinach. Akcję zorganizowano pod hasłem "By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił".

W dniach 30 października i 1 listopada 2011 roku przed brzezińskim cmentarzem około 80 osób zbierało pieniądze na renowację nagrobków. Z puszkami kwestowali m.in poseł Lucjan Pietrzczyk, samorządowcy na czele z wójtem gminy Morawica Marianem Burasem i wójtem gminy Sitkówka-Nowiny Stanisławem Baryckim, dyrektorzy i naczyciele z okolicznych szkół, społecznicy oraz harcerze i zuchy. Każdy darczyńca otrzymywał pamiątkową cegiełkę. Swoje stoisko miała młodzież z parafii. Sprzedawano znicze-cegiełki, 4-ty numer biuletynu "Brzezina", lokalne publikacje oraz reprodukcje obrazu z naszego kościoła. Cały dochód został również przeznaczony na cele kwesty.

Jak co roku nie zabrakło także baneru "Zasłużyli na naszą pamięć". Tym razem znaleźli się na nim: Stefan i Maria Wójcikowie (sołtys Brzezin i wieloletnia działaczka KGW), Szczepan i Antonina Rutkowscy (społecznicy), Jan Misiorek i Eugeniusz Kuta (żołnierze AK), Franciszka Szyszka (założycielka KGW w Brzezinach), Aniela Machulska ("wiejska lekarka"), Michał Pietszczyk (w czasie wojny pomagał partyzantom), Władysław Zygadło (sołtys Podwola) oraz Jóżefa Szelestowa i Agnieszka Mucha (nauczycielki). Przy wejściu na plac kościelny zostały zawieszone również banery z poprzednich lat.

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola na grobach zasłużonych spoczywających na naszym cmentarzu zapaliło znicze. O symbolicznym świetle i modlitwie nad mogiłami zaniedbanymi nie zapomnieli członkowie scholi parafialnej.

Kwesta w Brzezinach różni się od innych tego rodzaju akcji. Bardzo ważnym elementem, oprócz zbierania pieniędzy na renowację nagrobków, jest przywracanie pamięci o osobach spoczywających na miejscowym cmentarzu. Tegoroczna kwesta cieszyła się bardzo pozytywnymi reakcjami osób nawiedzających brzezińską nekropolię. Oprócz wyjątkowej hojności padło wiele ciepłych słów w kierunku organizatorów.

Przypominamy, że do tej pory dzięki pieniądzom zebranym z dwóch kwest udało się odnowić aż 11 nagrobków.

Organizatorzy, tj. Schola Parafialna im. św. Stanisława Kostki oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola, składają serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu kwesty dla: Władz Samorządowych gminy Morawica i Sitkówka-Nowiny, Szkół z Brzezin, Kowali, Bilczy i Morawicy, Redakcji Pisma Parafialnego SANCTUS, p. Agaty Kurdek, p. Katarzyny Kossek i wielu innych anonimowych osób.

Największe podziękowania należą się jednak wszystkim darczyńcom, dzięki którym możilwe będzie uratowanie od zniszczenia kolejnych nagrobków z brzezińskiego cmentarza.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z kwesty.

Relacja z Kwesty i ITV Morawica:


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola