Wtorek, 13 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Szlakami historii - Ziemia Śląska

2012-07-19

W dniach 6,7,8 lipca odbyła się kolejna wycieczka Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola oraz Redakcji Pisma Parafialnego SANCTUS. Tym razem grupa z Brzezin udała się szlakiem sanktuariów i atrakcji turystycznych Dolnego i Górnego Śląska.

Pierwszym etapem wyjazdu były Piekary Śląskie, gdzie uczestnicy zwiedzili Muzeum i Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Matka Boska Piekarska jest patronką ludzi pracy na Śląsku. Piekary słyną od lat z ogólnopolskich wielotysięcznych pielgrzymek mężczyzn do cudownego obrazu, która odbywa się co roku w ostatnią niedzielę maja.

Kolejnym miejscem nawiedzonym przez brzezińskich turystyów była Góra Świętej Anny. Tam, po zjedzeniu obiadu, grupa udała się do kościoła z cudowną figurką św. Anny Samotrzeciej. Jest to sanktuarium Babci Jezusa, odwiedzane przez pielgrzymów od 500 lat. Św. Anna trzyma na rękach Maryję i Jezusa, oboje jako dzieci. Z punktu widzenia kulturowego i historycznego jest to Góra święta dla Śląska; symbol wiary, pociechy w utrapieniach, pokrzepienia serc i ufnej modlitwy. Po przejściu kilku stacji drogi krzyżowej grupa pielgrzymkowo-wycieczkowa udała się w stronę Opola.

Jednak przed noclegiem zaplanowane było jeszcze spotkanie ze stowarzyszeniem działającym w Gminie Krapkowice, zaprzyjaźnionej z Gminą Morawica. Uczestnicy zostali bardzo serdecznie przyjęci w miejscowości Żużela, gdzie odbyła się wymiana doświadczeń dotyczących działalności stowarzyszeń.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Opola – amfiteatru, słynnego z Festiwali Polskiej Piosenki, Alei Gwiazd Polskiej Piosenki, Rynku oraz kościołów: Bazyliki katedralnej Podwyższenia św. Krzyża, Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, św. Trójcy. Kolejnym punktem programu była Kudowa. Po zwiedzeniu Kaplicy Czaszek w Czermnej i spacerze alejami parku uzdrowiskowego uczestnicy udali się na zdobywanie szczytów Gór Stołowych. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło przejście szlakiem Błędnych Skał i zdobycie najwyższego szczytu – Szczelińca. Dodatkową atrakcją było zakończenie w tym czasie na Szczelińcu Maratonu Gór Stołowych. Zwycięzca pokonał dystans 42,7  km w czasie niecałych 4 godz.

Kolejny nocleg miał miejsce w gospodarstwie agroturystycznym „Skansen” w Wambierzycach. Następnego ranka grupa udała się na mszę św. do Bazyliki Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Uczestnicy zwiedzili następnie kościół z przewodnikiem, a później ruchomą szopkę i Kalwarię. Po orzeźwieniu się kawą i lodami udali się w stronę Polanicy. Wszystkich zachwyciło to piękne, odnowione niedawno miasteczko uzdrowiskowe. W drodze powrotnej grupa zatrzymała się na krótko w Częstochowie, a po nawiedzeniu Sanktuarium Jasnogórskiego udała się w kierunku Kielc.

Wyjazd dostarczył uczestnikom wielu wrażeń, które pozostaną na pewno na długo w pamięci.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola