Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

"Ślubuję Ci..."

2012-09-02

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) od wieków ścigą do Brzezin prawdziwe tłumy. Odpust parafialny, oprócz swojego religijnego charakteru, ma także ten świecki: spotkania rodzinne, zakupy na kramach czy zabawa taneczna organizowana w remizie przez druhów OSP Brzeziny.

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola od kilku lat na 15 sierpnia przygotowuje stoisko promocyjne miejscowości na górnym parkingu kościelnym. W tym roku oprócz możliwości zakupu rodzimych publikacji książkowych czy obrazów (fotodruków) przedstawiających lokalne zabytki przybyli goście i mieszkańcy parafii mogli obejrzeć wyjątkową wystawę. 

"Ślubuję Ci..." - wystawa dawnej fotografii ślubnej i weselnej z parafii Brzeziny, była prawdziwą wycieczką w przeszłość. U osób oglądających zdjęcia nieraz pojawił się na twarzy uśmiech, bądź łza radości. Niektórzy mogli pierwszy raz zobaczyć, jak wyglądali ich przodkowie w dniu swojego ślubu.

Sześć profesjonalnie opracowanych tablic wystawowych zawierało po 9 fotografii ślubnych i weselnych oraz ramkę z ciekawą historią z tego wydarzenia. Na zdjęciach można było zobaczyć, jak wyglądała uroczystość w kościele, zabawa w wiejskiej chacie czy zwyczaj wywożenie chrzestnej na taczkach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opisy konkretnych zdarzeń, np. jak to o jednej świni i jednym placku można było zrobić wesele.

Najważniejszym zadaniem wystawy było utrwalenie odchodzących tradycji oraz zachowanie pamięci o osobach, które już odeszły. Fotografie pochodziły ze zbiórów rodzinnych z terenu całej parafii i zostały zgromadzone dzięki życzliwości wielu osób i determinacji w poszukiwaniach członków stowarzyszenia.

Organizatorem wystawy było Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola oraz Pismo Parafialne SANCTUS. Skład i wydruk został zrealizowany przez firmę pikselek.pl. Autorem wystawy "Ślubuję Ci..." był Damian Zegadło.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców okolicy do przesyłania kolejnych fototgrafii (skanów bądź wypożyczanie oryginałów) ślubynch i weselnych, aby mogły powstać kolejne plansze wystawowe. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii.

Tablice wystawowe:


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola