Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Spotkanie genealogiczne

2012-09-16

Świetokrzyskie Towarzystwo Genealogiczne "Świętogen" zaprosiło Mariannę Węgrzyn z Brzezin do zaprezentowania swoich monografii. Spotkanie z autorką odbyło się 3 września 2012 roku w Muzeum Historii Kielc. Jego tematem była Genealogia w "Małych Ojczyznach" wg Marianny Węgrzyn.

Autorka książek "W cieniu krzyży, w cieniu brzóz" oraz "Brzeziny. Nasza mała historia" opowiadała, jak zrodziło się w niej zainteresowanie poszukiwaniami korzeni rodzinnych. W przygotowanej prezentacji multimedialnej pokazała zdjęcia swych pierwszych kronik oraz próby tworzenia drzew genealogicznych. Okazało się, że swoją pasją zaraziła m.in. swoich uczniów. Publikacja jej pierwszej książki była możliwa dzięki powstaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola. Później została wydana kolejna publikacja. W międzyczasie w ramach działań stowarzyszenia powstawały nowe inicjatywy o charakterze genealogicznym. 

W spotkaniu oprócz członków "Świętogenu" wzięli udział przedstawiciele brzezińskiego stowarzyszenia oraz Archiwum Państwowego w Kielcach. Po prezentacji był czas na pytania. Przedstawione dokonania Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola wzbudziły prawdziwy podziw zebranych osób. 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się nowy, dopiero co realizowany projekt współfinansowany ze środków Świętorzyskiego Urzędu Marszałkowskiego: "Przeszłość żyje w nas". Po zapoznaniu z jego celami i krótkim streszczeniu podjętych już działań, została zaprezentowana mapa brzezińskiego cmentarza. Pasjonaci poszukiwań genealogicznych zobaczyli w realizowanym projekcie nowe i ciekawe źródło informacji na temat przodków. 

Na koniec Marianna Węgrzyn otrzymała podziękowania za spotkanie od prezes "Świętogenu", Kornelii Major. Każdy chętny mógł także nabyć brzezińskie publikacje z utografem autorki.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola