Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Promocja książki o cmentarzu parafialnym w Brzezinach

2010-01-07

1 marca 2009 r. w Zespole Szkół w Brzezinach odbyła się promocja książki Marianny Węgrzyn W cieniu krzyży, w cieniu brzóz. W spotkaniu wzięło udział wielu znakomitych gości – wójt Gminy Morawica, Marian Buras, wójt Gminy Sitkówka-Nowiny, Stanisław Barycki, wicekurator oświaty, Lucjan Pietszczyk, proboszcz parafii Brzeziny, ks. Jan Pragnący. Obecni byli wszyscy, którzy mieli udział w powstawaniu książki – redaktor – Daniela Kowalska, korektor – Monika Łodej, recenzent – ks. Rafał Nowiński oraz jeden z autorów zdjęć – Krzysztof Lech. Sponsorów reprezentowali wójtowie gmin, jak również Czesław Ślusarczyk, właściciel firmy „Czester”. Sala wypełniona była mieszkańcami Brzezin i okolicznych miejscowości,
a nawet gośćmi z Kielc.


Spotkanie rozpoczęło się występem scholi parafialnej pod kierunkiem Damiana Zegadło oraz recytacją młodej poetki, Bogumiły Skóry, która napisała na tę okoliczność trzy wiersze. Autorka w swoim wystąpieniu opowiedziała o motywach, które skłoniły ją do stworzenia monografii cmentarza oraz o pracy nad nią. Niewątpliwe znaczenie miało to, że jest rodzimą brzezinianką, która po wielu latach mieszkania w Kielcach powróciła do rodzinnej miejscowości i postanowiła coś jej od siebie dać.


Książka spotkała się z wielkim zainteresowaniem, o czym świadczy długa kolejka, jaka ustawiła się po wpis autorki.
W wystąpieniach podkreślano ważność takich publikacji dla środowiska lokalnego, gratulowano autorce i Stowarzyszeniu oraz zachęcano do kontynuowania tego typu przedsięwzięć.


26 marca miała miejsce kolejna promocja książki. Tym razem została zorganizowana wspólnie z OKK „Słoneczko” w Kielcach. Odbyła się w siedzibie Klubu na osiedlu Sandomierskie. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością poeta, krytyk literacki i publicysta, Stanisław Rogala, który szeroko omówił książkę. Wśród publiczności znaleźli się nauczyciele i uczniowie ZSO Nr 6, gdzie autorka przez wiele lat pracowała jako polonistka. Byli też mieszkańcy osiedla, znajomi, rodzina. Wieczór upłynął w bardzo sympatycznej atmosferze.

Zapraszamy do galerii zdjęć z promocji.


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola