Sobota, 19 września 2020

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Wiklina, szycie i społecznicy...

2014-06-11

W poniedziałek 9 czerwca w Świetlicy Wiejskiej "Przy Fontannie" Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola zorganizowało ostatni warsztat w ramach projektu "Wehikuł Tradycji". 

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją pani Cecylii Korban, która opowiadała o wikliniarstwie. Pokazując rozmaite przedmioty uplecione z wikliny czy gałązek brzozowych, tłumaczyła, do czego dawniej były wykorzystywane. Uczestnicy mogli poznać m.in. różnice między kosołką a koszyczkiem. 

Następnie głos zabrała pani Teresa Obarzanek. Przybliżyła postać swoich rodziców: Feliksy i Tomasza Gajdów, którzy mieli wielkie zasługi dla krzewienia kultury ludowej w naszym regionie. Pan Gajda nazywany był czasem Oskarem Kolbergiem Kielecczyzny. Zaprezentowane zostały wiersze, piosenki ludowe i wycinanki, których autorem było to zasłużone małzeństwo z terenu naszej gminy. 

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola, chcąc upamiętnić Rok Oskara Kolberga, przygotowało fotografie 10 regionalistów związanych z naszym terenem, które zostaną zawieszone w świetlicy w Brzezinach. Znalazły się wśród nich: Feliksa Gajda, Tomasz Gajda, Cecylia Korban, Teresa Obarzanek, Józef Piłat, Halina Szelestowa, Jakub Szelest, Franciszka Szyszka, Zofia Wawrzeńczyk, Teresa Wieczorek oraz patron roku, Oskar Kolberg. Podczas spotkania portrety te stanowiły wyjątkową dekorację.

Druga część spotkania miała charakter praktyczny. Warsztat z patchworku (wykorzystującego szycie i haft) poprowadziła pani Monika Majkowska. W krótkiej prezentacji ukazała, jak można przy użyciu dawnych tradycyjnych przedmiotów i materiałów ciekawie aranżować wnętrza. Najwięcej emocji wywołała jednak praca ręczna. Cztery zespoły międzypokoleniowe (młodzież i seniorzy) miały za zadanie z różnych skrawków materiałów, koronek, tasiemek i guzików uszyć poszewki na poduszki. Zadanie okazało się nie takie łatwe i raczej pracochłonne. W efekcie jednak powstało sześć poszewek, które zostaną wypchane pierzem pochądzącym z poprzedniego warsztatu. Docelowe znajdą się w Izbie Regionalnej. 

Gościem specjalnym był wójt gminy Morawica, który pogratulował stowarzyszeniu podjętej inicjatywy. Spotkanie tradycyjnie zakończył poczęstunek, w którym królowały przygotowane przez panią Teresę Buras skwarkowe oponki. Oficjalne zakończenie projektu odbędzie się 20 lipca podczas Brzezińskiego Pikniku Artystycznego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola