Poniedziałek, 30 marca 2020

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Poznaj moje pasje - poznaj mnie

2014-07-07

Powstała w 2012 roku grupa literacka „Bocianie Gniazdo” odbywa comiesięczne spotkania z jednym ze swoich członków. Tym razem miało to miejsce w Brzezinach, w Świetlicy Wiejskiej „Przy Fontannie”. Wieczór upłynął pod hasłem „Poznaj moje pasje – poznaj mnie”, a jego bohaterką była Marianna Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola, członek „Bocianiego Gniazda”.

Spotkanie przygotowały i prowadziły: Daniela Kowalska, założycielka grupy literackiej, i Zofia Soboń, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej, przy którym grupa powstała. Uczestnicy to członkowie „Bocianiego Gniazda” i Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola oraz sympatycy. Gminę Morawica reprezentował zastępca wójta Marcin Dziewięcki.

Marianna Węgrzyn zapoznała przybyłych z najważniejszymi faktami ze swojego życia, ale skupiła się szczególnie na swoich pasjach. Jedną z nich jest praca społeczna. Od czterech lat prowadzi stowarzyszenie, które robi bardzo wiele na rzecz społeczności lokalnej oraz odkrywania i utrwalania przeszłości. Prowadzi m.in. punkt przedszkolny z trzema oddziałami, przeprowadza kwesty na rzecz cmentarza, odnawia nagrobki, promuje miejscowość i gminę, wydaje publikacje, organizuje imprezy plenerowe, a ostatnio koordynuje działalność świetlicy wiejskiej w Brzezinach. Urządzenie i zorganizowanie świetlicy stało się dla Marianny Węgrzyn jedną ze spraw priorytetowych i pochłania bardzo dużo czasu i energii. Z jej inicjatywy powstała m.in. jedyna w gminie Izba Regionalna z wieloma eksponatami – reliktami dawnego życia wsi.

Emerytowana polonistka jest autorką dwóch monografii historycznych dotyczących Brzezin: W cieniu krzyży, w cieniu brzóz i Brzeziny, nasza mała historia. Przy kilku publikacjach pracowała jako korektor. Obecnie zajmuje się stroną techniczną przy wydawaniu „Morawickich Zeszytów Literackich” – półroczników z wierszami poetów regionalnych należących do „Bocianiego Gniazda”.

Jednak nie tylko sprawy literackie są jej bliskie. Zorganizowała w świetlicy Klub Rękodzieła dla pań, w którym członkinie poznają pod jej kierunkiem różne dziedziny twórczości rękodzielniczej – wykonywanie kwiatów z bibuły, decoupage oraz tworzenie z papierowej wikliny. Sama jest autorką kilku obrazów wykonanych haftem krzyżykowym.

Przybyli na spotkanie goście byli pod wrażeniem pasji życiowych Marianny Węgrzyn. Gratulowano jej zaangażowania i zdolności, a przy kawie, herbacie i innych smakołykach przygotowanych na tę okazję toczyły się długie rozmowy.

 


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola