Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Historie rodzinne - Władysław Zygadło

2010-07-11

Władysław Zygadło  pochodził z Brzezin. W czasie II wojny światowej walczył w Armii Andersa. Zmarł w 1981 r. i został pochowany na brzezińskim cmentarzu.

Mieszkał ze swoją rodziną na terenach, które po wojnie weszły w skład ZSRR, dzisiejsza Białoruś. Władysław Zygadło po wojnie nie mógł wrócić do rodzinnego domu i zamieszkał na 20 lat w Wielkiej Brytanii. W latach sześćdziesiątych przyjechał do Brzezin, gdzie przeżył ostatnie lata życia.

W Polsce odwiedzała go żona z dziećmi. Pani Janina zmarła jednak w 1994 roku. Oboje ich dzieci także już nie żyją.

W zeszłym roku wnuczka Władysława Zygadło, która mieszka na Białorusi zaczęła się starać o Kartę Polaka. Potrzebne jej było udokumentowanie pochodzenia polskiego. Wraz ze swoimi rodzicami rozpoczęli poszukiwania (nie mieli bliższych informacji na temat ich dziadka) i tak poprzez różne urzędy dotarli do gminy Morawica i w efekcie do rodziny Kruków w Brzezinach, z którą ostatnie lata swego życia spędził Władysław Zygadło.

W pierwszym tygodniu lipca rodzina Sołoduchno przyjechała do Państwa Kruków w odwiedziny. Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola skorzystało z okazji pozyskania nowych informacji na temat zasłużonego rodaka i 5 lipca spotkało się z gośćmi z Białorusi.

Podczas rozmowy okazało się, że Państwo Sołoduchno. dotarli do wielu ciekawych informacji na temat Władysława Zygadło, które pozyskali m.in. z Muzeum Władysława Sikorskiego z Londyna. Dzięki uprzejmości gości Stowarzyszenie otrzymało kopie tych dokumentów oraz ciekawe fotografie do zeskanowania. W geście rewanżu obiecali, że wszelkie informacje, jakie odnajdą (np. zdjęcie wpisu do księgi urodzeń) prześlą rodzinie Pana Władysława do Białorusi.

Spotkanie można uzanć za bardzo owocne, a gości z zagranicy za wyjątkowo życzliwych. W końcu byli prawie jak u siebie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola