Czwartek, 9 kwietnia 2020

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Szlakami historii - Podlasie

2016-07-12

W pierwszych dniach lipca 2016 roku członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola udali się na wschód Polski. Cel był jasny - poznać historię, przyrodę, tradycję i miejsca kultu w naszej Ojczyźnie.

Piątkowy dzień rozpoczął się od zwiedzania Opatowa. Grupa obejrzała Bramę Warszawską i Kolegiatę św. Marcina. Kolejnym punktem programu był Lublin. W trakcie spaceru z przewodnikiem podziwiano zamek, starówkę oraz zabytkowe kościoły. Znalazł się tam także czas na ciepły posiłek. Brzeziniacy nawiedzili także były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku. W tym szczególnym miejscu odmówili modlitwę za ofiary wojny z prośbą o pokój. Dalej grupa z Brzezin ruszyła na Podlasie, gdzie uczestnicy odwiedzili Świętą Górę Grabarkę, na której znajduję się sanktuarium prawosławnę z Górą Krzyży. Po intensywnym dniu upragniony odpoczynek nasi turyści znaleźli w miejscu noclegu, w gospodarstwie agroturystycznym w Dubiczach Cerkiewnych.

Sobota 2 lipca zaczęła się pod znakiem przyrody. Pierwszymi atrakcjami było Muzeum Przyrodnicze i Zagroda Żubrów w Białowieży. Później brzeziniacy z płucami pełnymi czystego powietrza udali się do Białegostoku. Tam nawiedzili dwa sanktuaria: Święta Woda (katolicka Góra Krzyży) oraz bł. Michała Sopoćki. Sobotni obiad spożyli w Supraślu, zachwycając się smakami kuchni regionalnej. Kolejnym punktem programu był meczet i mizar w tatarskiej wiosce Bohoniki. Po długim i interesującym zwiedzaniu grupa z Brzezin dotarła do Sokółki.

W niedzielę członkowie stowarzyszenia udali się na mszę świętą w kościele św. Antoniego w Sokółce, w którym dokonało się Wydarzenie Eucharystyczne. Po Eucharystii i modlitwie mogli obejrzeć film na ten temat. W drodzę do Brzezin odwiedzili jeszcze kościół i Muzeum Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zuzeli, Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii oraz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Galeria zdjęć.


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola