Sobota, 19 września 2020

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Czuwaj Druhu Wicku!

2016-11-27

Tydzień po zakończeniu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach otrzymała patrona, który uczy ofiarnej miłości.

W niedzielę, 27 grudnia 2016 r. ks. Wojciech Oczkowicz - były kapelan Chorągwi Kieleckiej ZHP wprowadził do świątyni relikwie I stopnia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, męczennika. On to przebywając w piekle na ziemi, obozie koncentracyjnym w Dachau oddał się bezinteresownej pracy na rzecz osób chorych na tyfus. Niósł Miłosierdzie, tam, gdzie panowała nienawiść i cierpienie.

Gdy delegacja parafialna z Brzezin odbierała relikwie nowego patrona w Toruniu, bp Andrzej Suski powiedział: - „Te relikwie są rzeczywiście na wagę złota, ponieważ po męczennikach, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych nic nie pozostało. Towarzysze niedoli bł. ks. Stefana dotykając świętości jego życia ocalili niewiele, ale dzięki temu także i my dziś, w sposób namacalny, możemy dotykać świętości tego kapłana".

Błogosławionego Stefana można określić trzema słowami: harcerz, kapłan, męczennik. Jego relikwie zostały umieszczone w relikwiarzu w kształcie krzyża harcerskiego, ufundowanym przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli harcerze i zuchy, których patronem jest błogosławiony Stefan Wincenty. Kiedyś napisał „wierzę mocno, że państwo, którego wszyscy obywatele byliby harcerzami, byłoby najpotężniejsze ze wszystkich. Harcerstwo bowiem, a polskie szczególnie, ma takie środki, pomoce, że kto przejdzie przez jego szkołę, to jest typem człowieka, jakiego nam teraz potrzeba. A już najdziwniejszą, ale najlepszą jest idea harcerstwa. Wychowanie młodzieży przez młodzież. I ja sam, jak długo tylko będę mógł, co daj Boże, aby zawsze było, będę harcerzem i nigdy dla niego pracować i popierać go nie przestanę."

Błogosławiony Stefanie Wincenty Frelichowski módl się za nami!

Galeria zdjęć.


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola