Sobota, 23 lutego 2019

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Apostoł Kazachstanu w Brzezinach

2018-01-21

W niedzielę 21 stycznia 2018 roku do Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie bł. Władysława Bukowińskiego, prezbitera.

Dzień wcześniej wieczorem w Świetlicy Wiejskiej "Przy fontannie" odbył się seans filmu "Człowiek Boga" przybliżający życie i działalność bł. Władysława. Po nim odbyło się spotkanie z postulatorem procesu beatyfikacyjnego, ks. Janem Nowakiem. Opowiedział ciekawostki z życia patrona oraz przybliżył pracę misyjną w Kazachstanie. Spotkanie zakończyło się małym poczęstunkiem.

Wprowadzenie relikwii bł. Władysława do kościoła w Brzezinach odbyło się w niedzielę podczas mszy świętej o godz. 10.00. Uroczystości przewodniczył Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, który gościł w parafii. Przypomniał wszystkim, że święci są po to, by ich naśladować.

Relikwie nowego patrona zostały umieszczone w posrebrzonym relikwiarzu ufundowanym przez rodzinę z Brzezin. Znalazły się na nim wyrzeźbione sceny z łagrów i więzień, oplecione drutem kolczastym w kształcie różańca.

Homilię na Eucharystii wygłosił ks. dr Jan Nowak. Przypomniał w niej o dziękczynieniu za wszystko, co w życiu otrzymujemy. Taką postawę przejawiał bł. Władysław, który w każdej sytuacji uważał, że znajduje się w odpowiednim miejscu. Umiał docenić wszystko, co go spotykało oraz posługiwać dla chwały Bożej nawet łagrach i więzieniach.

Oprawę liturgii przygotowała młodzież z parafii. W trakcie modlitwy wiernych przez wstawiennictwo nowego patrona modlono się m.in. o jedność chrześcijan oraz ludzi prześladowanych za swoją wiarę.

W trakcie niedzielnych eucharystii była możliwość wpisania się w Księgę Modlitw w intencji kanonizacji bł. Władysława. Na zakończenie mszy odbyło się ucałowanie relikwii, a każdy wierny otrzymał pamiątkowy obrazek.

Nowy Patron zwany jest Apostołem Kazachstanu. Był prześladowany, więziony, karany zsyłką. Cudem uniknął śmierci w likwidowanym przez Sowietów łuckim więzieniu po rozpoczęciu wojny niemiecko-radzieckiej w 1941 r. Pomagał uciekinierom i jeńcom podczas niemieckiej, a następnie radzieckiej okupacji. Od 1954 podjął pracę duszpasterską wśród zesłańców w Karagandzie. Chrzcił, spowiadał i błogosławił małżeństwa zesłanych tam Polaków, Niemców, Rosjan, Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości. Pomimo możliwości powrotu do Polski, dobrowolnie przyjął obywatelstwo Związku Radzieckiego, aby mógł pozostać wśród powierzonych swej opiece wiernych. W sumie spędził w łagrach i więzieniach 13 i pół roku.

Więcej informacji o bł. Władysławie Bukowińskim

Galeria zdjęć

Błogosławiony Władysławie, Apostole Kazachstanu niech twa modlitwa nam wyjedna łaski zgodne z wolą Bożą.


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola