Sobota, 19 września 2020

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Uboga Księżna

2018-02-18

W I Niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego 2018 roku Parafia Brzeziny otrzymała kolejnego patrona. Podczas mszy świętej o godz. 10.00 o. Jakub Zawadzki, cysters z Jędrzejowa wprowadził relikwie pierwszego stopnia Świętej Jadwigi Śląskiej, cysterki z Trzebnicy. Posrebrzany relikwiarz, ufundowany przez parafiankę został umieszczony na specjalnym ołtarzu z wizerunkiem Księżnej Śląska. Tak jak postać świętej przykryty był purpurą i zgrzebnym materiałem. Miało przypominać to, że pomimo pełnionej funkcji żyła bardzo skromnie.

W trakcie homilii o. Jakub dał nową patronkę za przykład na dzisiejsze czasy. Przypomniał jej posługę na rzecz chorych i biednych. Przybliżył także historię obrazującą jej ubóstwo i pokorę. Św. Jadwiga by być bliżej biednych postanowiła chodzić boso. Nie podobało się to m.in. jej małżonkowi Henrykowi Brodatemu, który zainterweniował w tej sprawie u jej spowiednika i poprosił, by nakazał jej noszenie obuwia. Spowiednik tak też uczynił. Księżna przyjęła polecenia kapłana w posłuszeństwie i zaczęła nosić buty, ale przypięte do swego paska.

Oprawę liturgii przygotowały grupy parafialne. Wszystkie Eucharystie tego dnia zakończyły się ucałowaniem relikwii nowej patronki.

Więcej informacji na temat św. Jadwigi Śląskiej

Święta Jadwigo, wzorze miłosierdzia, matko ubogich i Księżno Śląska, niech Twa modlitwa u Boga uprosi potrzebne łaski oraz świętość życia.

Galeria zdjęć


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola