Czwartek, 9 kwietnia 2020

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

"Dobrze widzi się tylko sercem"

2018-09-25

W dniu 23 września 2018 roku w Parafii Brzeziny odbyła się II Wieczornica im. Ks. Jana Pragnącego pt. „Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba”. Jest ona żywym pomnikiem pamięci parafian o swoim wieloletnim proboszczu, organizowana z okazji jego urodzin. Wydarzenie przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola, Duszpasterstwo Młodzieży GÓRA oraz Parafialny Zespół Caritas. Spotkanie rozpoczęła msza święta w intencji śp. Ks. Jana. Później wszyscy przeszli do Szkoły Podstawowej w Brzezinach.

W tym roku parafianie postanowili zaprezentować sztukę opartą na książce „Mały Książę”. Utwór ten był jednym z ulubionych dzieł księdza Jana Pragnącego. Często cytował na kazaniach mądrości w nim zawarte. W postacie z „Małego Księcia” wcielili się mieszkańcy Brzezin. Spektakl przygotowany był bardzo profesjonalnie, uwzględniając odpowiednie stroje, scenografię, muzykę, a także dodatkowe formy artystyczne.

„Mały Książę” to alegoryczna opowieść o tym, co w życiu najważniejsze, a więc o miłości, przyjaźni i międzyludzkich relacjach. Główny bohater musiał udać się w długą i daleką podróż, by zrozumieć, że to, co najcenniejsze znajduje się zawsze tuż obok i że dopiero utrata ukochanych osób uświadamia nam ich bezcenność. Ponadto „Mały Książę” demaskuje zwodniczość rzeczy i wartości, którym zwykle hołdują ludzie: pokazuje, że pieniądze, pycha czy pragnienie władzy izolują człowieka od innych i czynią z niego samotną istotę przebywającą niejako na odrębnej planecie.

Część pierwszą wieczornicy zakończyły odtworzone słowa zmarłego proboszcza, który wspominał swoje przybycie do Brzezin i stwierdził, że nominację trzymał przez 20 lat w książce „Mały Książę”. Następnie zaczął się czas na wspomnienia o ks. Janie. Głos zabrali m.in. p. Anna Dziewięcka, ks. Czesław Krzyszkowski, ks. Grzegorz Stachura i p. Marian Buras.

Tytuł wieczornicy: „Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba” nawiązywał nie tylko do książki „Mały Książę”. W pamięci wielu parafian śp. ks. Jan Pragnący pozostał nie jedynie jako proboszcz, ale także i przyjaciel. Jak mówią słowa umieszczone na tablicy pamiątkowej w kościele w Brzezinach: był kapłanem naszych serc. Wieczornica wraz z inscenizacją „Małego Księcia” były też podziękowaniem za Jego obecność przez 20 lat w Brzezinach. Rodzina ks. Jana przywiozła na sztukę książkę „Mały Książę”, która należała do księdza proboszcza, ta o której wspominał w usłyszanych wcześniej słowach. Nowych egzemplarzy „Małego Księcia” można było jednak u księdza Jana zawsze znaleźć kilka, bo były jego częstym prezentem na różne okazje. „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” – mówi jeden z bardziej znanych cytatów z książki. Podczas wieczoru przypomniano jedne z ostatnich słów księdza Jana, które przekazał parafianinowi: „Najważniejsze to żyć w przyjaźni z Panem Bogiem”.

Pod koniec spotkania wyrazy wdzięczności za organizację wydarzenia złożył ks. Józef Knap, obecny proboszcz w Brzezinach. Wieczornicę zakończyła wspólnie odśpiewana pieśń: „Tam w niebie Ojczyzna jest ma”. Po niej zabrzmiały gromkie brawa ponad dwustuosobowej widowni.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim , którzy dołożyli starań, by zorganizować to wyjątkowe spotkanie.

Organizatorzy: Marianna Węgrzyn i Damian Zegadło

Aktorzy: Marek Praszkiewicz, Justyna Dąbek, Ryszard Znój, Antoni Kobyłecki, Grzegorz Buras, Marek Kruk, Tadeusz Węgrzyn, Mieczysław Korban, Bożena Cudzik, Marlena Gołda, Alicja Zawadzka, Zofia Baranowska, Krystyna Buras, Hanna Lach, Helena Kamińska, Teresa Praszkiewicz, Krystyna Tetelewska, Małgorzata Zegadło, Agata Kurdek

Śpiewający i grający: Tomasz Kiniorski, Marlena Gołda, s. Klara Machulska, Maria Kasperek, Łukasz Olszak, Julia Giemza, Wojciech Kruk,

Goście: Ks. Grzegorz Stachura, ks. Czesław Krzyszkowski, Anna Dziewięcka, Marian Buras

Obsługa wydarzenia: Aleksandra Głodek, Norbert Lużyński, Alicja Węgrzyn, Tomasz Korban, Ilona Sołtys, Parafialny Zespół Caritas, Dyrekcja i pracownicy Szkoły Podstawowej w Brzezinach.

Relacja ze spotkania.

 

 


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola