Poniedziałek, 3 października 2022

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Szlakami historii - Ziemia Śląska

2022-07-06

W pierwszy weekend lipca 2022 roku 27 osób z Brzezin udało się na wycieczką autokarową z cyklu wyjazdów "Szlakami historii". Tym razem kierunkiem podróży był południowy zachód.

Brzeziniacy zaczęli zwiedzanie od Górnego Śląska, a dokłanie jednego z zabytkowych osiedli Katowic - Nikiszowca. Jest to ciekawa kolonia robotnicza powstała w latacg 1908-1919. Przewodnikami po ulicach "Nikisza" byli jego dawni mieszkańcy. Grupa spacerując ulicami tego osiedla zwiedziła wyjątkową zabudowę, spróbowała smakołyków z lokalnej cukierni i obejrzała kościół św. Anny.

Kolejnym punktem wycieczki była Pszczyna i zachwycający pałac. Zwiedzanie tej dawnej magnackiej rezydencji uświadomiło jak różnorodna bywa historia obecnych ziemi polskich. Zachowane wnętrza pałacowe należały do rodu Hochbergów. Szczególnie ciekawą postacią była wspominana w Pszczynie księżna Daisy, pochodząca z Angli.

Po smacznym obiedzie i lodach na pszczyńskim rynku grupa pojechała na nocleg do Cieszyna. W tym mieście mieli okazje pospacerować po czeskiej stronie miasta oraz zwiedzić z przewodnikiem wzgórze zamkowe i stare miasto po polskiej stronie.

Ostatnią atrakcją wycieczki był Żywiec. Bardzo ciekawym momentem było zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec. Interaktywna wystawa zachęcała zwiedzających do zadawania pytań przewodnikowi. Po ciekawej wyprawie w przeszłość browarnictwa brzeziniacy pożegnali Ziemię Śląską spacerem nad Jeziorem Żywieckim.

Kolejny wyjazd można udać za bardzo udany i owocny!

Galeria zdjęć


« Powrót do archiwum
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola