Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

ks. Edward Nowak

Urodził się 10 października 1938 roku w Brzezinach w rodzinie Stefana Nowaka i Józefy z Godowskich. Miał troje rodzeństwa. Jego tata był kościelnym w parafii Brzeziny.

W wieku 7 lat poszedł do szkoły do Kielc. W tym czasie mieszkał u swojego stryja. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Bliżynie, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach w 1958 roku. Na kapłana został wyświęcony w 1964 roku w katedrze kieleckiej. Mszę świętą prymicyjną odprawił w rodzinnej parafii w Brzezinach.

Był wikariuszem w parafiach w: Jerzmanowicach, Małogoszczy, Pińczowie, i Miechowie. W 1979 roku został mianowany proboszczem w parafii Mójcza – Zagórze. Gospodynią ustanowił swoją siostrę rodzoną - Franciszkę. W tym czasie rozbudował kaplicę w Mójczy, a w Zagórzu wybudował nową. W 1984 roku został proboszczem w Wodzisławiu. Przez 21 lat pracy w tej parafii wykonał wiele potrzebnych prac, m.in. postawił nową plebanię, pomalował kościół, odnowił ołtarze, organy, nagrobki Lanckorońskich, wykonał chodnik koło kościoła, ogrodził plebanię. Pełnił także w tym czasie funkcję dziekana, oraz dostał tytuł kanonika.

Wyrazistym rysem jego kapłaństwa było rozmiłowanie w słowie Bożym. Znany był jako wybitny kaznodzieja. Jego internetowy kącik homiletyczny cieszył się wielkim uznaniem wśród duszpasterzy krajowych i polonijnych. Jego kazania zostały opublikowane w książce "Skarb w glinianych naczyniach (rok B, tom II). Homilie na niedziele, święta oraz okolicznościowe z przykładami". 

Ks. Edward Nowak zmarł w Wielki Czwartek 24.03.2005 na plebanii w Wodzisławiu. Pochowany został na tamtejszym cmentarzu.

 /z/


« Powrót do listy
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola