Poniedziałek, 29 maja 2023

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

OSP Brzeziny

Ochotnicza Straż Pożarna w Brzezinach powstała w 1928 roku. Jej założycielem i pierwszym prezesem był ówczesny proboszcz, ks. Piotr Mączka. Jego zastępcą został Jan Stachura, a naczelnikiem Jan Frankowicz. W skład pierwszego Zarządu weszli jeszcze: Jan Rabiej i Józef Baran.

By zdobyć fundusze na wyposażenie OSP, zaczęto organizować zbiórki i imprezy rozrywkowe. Pieniądze pochodziły też ze składek członkowskich. W 1929 roku zakupiono hełmy, pasy i toporki oraz kilka metrów węża i ręczną sikawkę. Mundury kupili sobie sami strażacy. Zaistniała potrzeba budowy remizy strażackiej. Zajął się tym już nowy naczelnik, Jan Rabiej. Do budowy przystąpili wszyscy mieszkańcy, a największy udział w tym mieli: Franciszek Frankowicz, Jakub Gajek, Jan Jędrocha, Stanisław Jędrocha, Władysław Kubicki, Władysław Materek, Szczepan Rutkowski, Józef Tkacz.

W latach wojny OSP w Brzezinach nie zaprzestała swojej działalności. Zebrania strażackie wykorzystywano do umacniania ducha patriotycznego i rozwijania działalności konspiracyjnej. W szeregach straży młodzi chłopcy szukali schronienia przed wywiezieniem na przymusowe roboty do Niemiec.

Po wojnie strażacy jako jedni z pierwszych stanęli do odbudowy ze zniszczeń wojennych. Nie szczędzili sił przy budowie dróg, szkół i innych obiektów użyteczności publicznej. Mimo trudnej sytuacji wyposażenie OSP wzbogaciło się o motopompę M-200, samochód „Zis-5”, a następnie samochody ciężarowe „Steyer” i „Mercedes”. Kolejnymi naczelnikami byli: Franciszek Frankowicz i Franciszek Rabiej. Zbudowana wiele lat temu remiza była już niewystarczająca, dlatego powstał pomysł wybudowania nowego, dużego Domu Strażaka. Po załatwieniu wszystkich formalności przystąpiono do budowy. Plac usytuowany obok szkoły ofiarowali na ten cel Władysława i Tadeusz Kołbusowie. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności społeczeństwa oraz ówczesnego Zarządu powstał budynek, który służy do dziś, nie tylko strażakom. W składzie Zarządu wówczas byli: prezes – Piotr Socha, naczelnik – Franciszek Kuryga, zastępca – Marian Puchała, skarbnik – Jan Znój, sekretarz – Józef Piotrowski. W uznaniu wysiłku włożonego w budowę strażnicy jednostka otrzymała w 1975 roku samochód gaśniczy GM.

W latach 90-tych remiza była rozbudowywana i remontowana. Druhowie od zawsze byli organizatorami zabaw i dyskotek (obowiązkowo podczas odpustu parafialnego). Po urządzeniu zaplecza kuchennego i sanitariatów w dobudowanej części remizy zaczęto też wynajmować pomieszczenia na imprezy okolicznościowe, np. wesela.

Strażacy nie tylko pomagają ludziom, ratując ich dobytek podczas klęsk żywiołowych. Zgodnie z wieloletnią tradycją uświetniają też w galowych mundurach ważne uroczystości kościelne i gminne, tj. procesja na Boże Ciało, warta przy grobie Pana Jezusa przed Wielkanocą, procesja rezurekcyjna, wizyta ks. biskupa czy gminne dożynki.

W 2008 r. OSP w Brzezinach liczyła 80 lat.

Opr. Marianna Węgrzyn

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć archiwalnych.

© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola