Poniedziałek, 29 maja 2023

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

Pismo "Brzezina"

W marcu 1990 roku ukazał się w Brzezinach pierwszy numer gazetki wiejskiej „Brzezina”, której podtytuł brzmiał: „Niezależne Czasopismo Kieleckiej Wsi”. Jej twórcą i naczelnym (jedynym) redaktorem był Henryk Wojtyś, nauczyciel miejscowej szkoły, społecznik i działacz solidarnościowy.

Była to wtedy jedna z nielicznych gazet gminnych w województwie kieleckim. Henryk Wojtyś wielokrotnie zachęcał na łamach pisma do dzielenia się swoimi problemami, wątpliwościami, swoją wiedzą, czyli do współpracy. Miał nadzieję, że w gazetce będą zamieszczane ogłoszenia i reklamy, co wpłynie na wzrost środków budżetowych. Szukał informatorów z innych miejscowości i gmin. Apelował o wsparcie finansowe i pomoc w przygotowaniu gazety do druku. Odzew był bardzo niewielki.

Ze względu na zbyt duże koszty i trudności w zorganizowaniu redakcji Henryk Wojtyś zaprzestał wydawania pisma w sierpniu 1990 r., po ukazaniu się szóstego numeru. A było znane i chwalone również poza terenem naszej gminy. Pisała o nim „Gazeta Wyborcza” (nr 52 z 2 marca 1990 r.) Mówiono o nim dwa razy w kieleckim radiu. Stawiano je za wzór w innych gminach województwa kieleckiego. Redaktor zebrał wiele gratulacji i słów uznania. Najbardziej cieszyła go pochwała od pani doc. dr Wandy Pomianowskiej, która uznała „Brzezinę” za profesjonalną gazetę.

 

NUMERY ARCHIWALNE

Brzezina nr 1 - marzec 1990

 

© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola