Wtorek, 13 kwietnia 2021

Strona główna

Archiwum

Galerie zdjęć

Toronto rental Stereo Car subcompact Fiat Enterprise rent a weekend special

Historia miejscowości

Parafia

» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika

Szkoła

» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska

Punkt przedszkolny

Koło Gospodyń Wiejskich

OSP Brzeziny

Rada Sołecka

Stowarzyszenie SBiP

» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność

Ludzie stąd

Prasa

» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna

Z naszej kuchni

Rozkłady jazdy

Przydatne kontakty

s. Anna Józefa Pietszczyk

Józefa Pietszczyk urodziła się 25.01.1918 roku w Bilczy w rodzinie Michała Pietszczyka i Marianny z Gilów. Miała dziewięcioro rodzeństwa. Utrzymywali się z pracy na roli. W czasie wojny w rodzinnej Bilczy jej ojciec przechowywał partyzantów. Jako dwudziestoletnia dziewczyna w 1938 roku wstąpiła w Kielcach do bezhabitowego Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej założonego przez bł. Honorata Koźmińskiego. Otrzymała tam imię Hanna.

Czasy II wojny światowej spędziła w domu zakonnym w Pionkach. Razem z innymi siostrami gotowała i rozdawała zupę potrzebującym, po 1000 porcji dziennie. Z powodu zamkniętych zakładów pracy i przesiedleń głodnych nie brakowało, a za składniki do zup służyło wszystko co się nadawało do jedzenia.

Po wojnie pracowała w Warszawie na plebanii. Później 20 lat swego życia spędziła posługując w Domu Dziecka w Radomiu. Kolejne 20 lat pracowała w kuchni u ojców reformatów w Krakowie. Od 2000 roku mieszka w macierzystym domu zgormadzenia w Nowym Mieście nad Pilicą.

Jest najstarszą niepokalanką. Nadal pełna życia i uśmiechu. Mówi, że wszystko zawdzięcza Opatrzności Bożej. Z jej oczu promienieje zaufanie i pokój. Do tej pory ma niezykłą pamięć i czasem doradza w sprawach kulinarnych. Mija właśnie 76 rok jej życia zakonnego.

/zeg/


« Powrót do listy
© Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola