Były statuetki dla druhen i druhów, którzy towarzyszyli zuchom przez ostatnie pięćdziesiąt lat, harcerskie piosenki, wspaniały tort i morze wspomnień – tak Gromada Zuchowa "Smoki z brzozowych wzgórz" świętowała pięćdziesięciolecie istnienia.
Jak przypomniano podczas uroczystości jubileuszowych, pierwsze zapiski dotyczące miejscowej gromady zuchów odnaleziono w dokumentach pochodzących z lat 60-tych ubiegłego wieku. Wtedy to opiekowała się nią pani Dziwoń, a podczas jej urlopu Pani Aniela Wotlińska i Pani Piotrowska. To były pierwsze, jeszcze nieśmiałe kroki tej organizacji, które można nazwać etapem kształtowania. Drugi etap rozpoczął się w 1966 roku, kiedy opiekunem zuchów została młoda nauczycielka, Teresa Gajda. Wtedy gromada przyjęła nazwę "Czerwony Kapturek", a jej działalność coraz bardziej zaczęła angażować dzieci. I tak przez kolejnych dwanaście lat.
Z czasem funkcję Drużynowej przejęła Halina Widurska, a następnie Krystyna Tetelewska. Po dwuletnim kryzysie w latach 1989-1991 nastąpiła reaktywacja gromady, która odbyła się pod kierownictwem Beaty Łabęckiej. Rok później, w 1992 roku, w porozumieniu z hufcem Kielce nastąpiła zmiana nazwy gromady na "Leśne Skrzaty".
Lata 1993-1995 przyniosły podział gromady na szóstki, prowadzone przez druhny: Krystynę Woźniczko, Teresę Mazur, Krystynę Tetelewską oraz Beatę Łabęcką. Do grona opiekunów zuchów wkrótce dołączyła także druhna Beata Blicharska oraz druhna Jolanta Skiba, która poświęciła pracy z zuchami kolejnych osiemnaście lat. Gromada przetrwała dzięki działaniom wielu osób.
Dziś zuchy stanowią jeden z filarów społeczności młodych ludzi w Brzezinach. - Gromada przyciąga jak magnes, oferując nie tylko ciekawy sposób spędzania czasu, ale też niosąc ze sobą szereg wartości – mówi druhna Beata Łabęcka, która od dwudziestu juz lat organizuje zbiórki zuchowe wraz z harcerzami – absolwentami druhnami - Magdaleną Gawior, Puliną Sołtys, Zuzanną Domagałą oraz druhem Norbertem Lużyńskim. Od dwóch lat 47. Kielecka Gromada Zuchowa nosi nazwę "Smoki z brzozowych wzgórz", która to nazwa nawiązuje do historii powstania nazwy wsi Brzeziny. - Dziś, we współczesnych trudnych czasach, gdy tak wielu dorosłych żyje w ciągłej gonitwie wielu spraw, dzieci potrzebują wspólnej, mądrej zabawy, chcą po prostu rozmawiać. Potrzebują, aby pochylić się nad ich sprawami, aby pokazać im jak się bawić i jak uczyć się życia. Taką właśnie okazję stwarzają zbiórki Gromady Zuchowej "Smoki z brzozowych wzgórz", które odbywają się regularnie w każdy poniedziałek i środę. Organizujemy także zbiórki okazjonalne, biwaki, rajdy. Bierzemy także udział w wielu akcjach charytatywnych – wymienia druhna Beata Łabęcka. - Spotkania zuchów to nie tylko sposób na zabicie czasu. To przede wszystkim tworzenie wspólnoty, poczucia więzi z innymi, bycia wśród ludzi. To zabawa, pod którą ukrywają się ważne i czasem trudne tematy. Na zbiórkach, poprzez różnorodne, odpowiednio dobrane gry i zabawy, zuchy nabierają dobrych nawyków, które powoli zaczynają tworzyć kręgosłup moralny młodego człowieka – podkreśla druhna Beata Łabęcka.
Warto podkreślić, że działalność 47 Kieleckiej Gromady Zuchowej wspierana jest przez 44. Kielecką Drużynę Harcerską, która prowadzi druhna Justyna Kasperek i druhna Weronika Glimos. Nad wszystkim czuwa podharcmistrz Piotr Młynarczyk, Komendant szczepu drużyn harcerskich i zuchowych "Brzeziny 44". - Nic nie przekona malucha bardziej niż żywy przykład starszego kolegi, który jeszcze niedawno chodził do tej szkoły, a jeszcze wcześniej sam był zuchem. Ta współpraca z absolwentami naszej szkoły to wielki powód do dumy – podkreślał Krzysztof Kubicki, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach, który wraz z wójtem gminy Morawica, Marianem Burasem, zastępcą dyrektora szkoły Katarzyną Teklą oraz harcmistrzem Lucjanem Pietrzczykiem uhonorowali specjalnie przygotowanymi statuetkami najbardziej zasłużone druhny i druhów. A wśród nich znaleźli się: Teresa Obarzanek, Halina Walaszczyńska, Krystyna Tetelewska, Krystyna Woźniczko, Teresa Mazur, Beata Podgajna, Jolanta Janic oraz druhna Magdalena Gawior. Nagrodzono także obecnie prowadzących gromadę zuchową, do których należą druhny: Paulina Sołtys, Zuzanna Domagała, Beata Łabęcka oraz druh Norbert Lużyński.
Po wręczeniu statuetek i przywołaniu wielu wspomnień przeplatanych harcerskimi piosenkami zaproszono wszystkich do wspólnego kręgu przyjaźni i odśpiewania piosenki. Obchody pięćdziesięciolecia Gromady Zuchowej zakończyły się degustacją tortu. Chętni mogli także dokonać wpisu na kartę pamiątkową.
za: morawica.pl