Drużyna Harcerska

HARCERZE

Harcerstwo w Szkole w Brzezinach ma wieloletnią tradycję. Pierwsze informacje o działalności tej organizacji sięgają lat powojennych. W dokumentach źródłowych widnieje wzmianka, że prowadzona była przez Marię Korczyńską, nauczycielkę tej szkoły. W 1951 roku przewodnikiem harcerstwa była Aniela Zarzycka (później Wotlińska). Organizowała kółka samopomocy koleżeńskiej, zbiórki złomu i makulatury z przeznaczeniem na wycieczkę. W następnym roku opiekę sprawowała Teresa Sadowska (wykonywano np. pomoce naukowe). W kolejnych latach organizację harcerską prowadzili: Józef Gorla, Aniela Wotlińska, Halina Gorla, Czesława Jędrzejczyk, Stanisława Kuzia.

W roku 1960 pojawiła się nazwa ZHP.  Drużyną zajmował się podharcmistrz Tadeusz Wotliński. Harcerze sadzili las, żywopłot, zdobywali sprawności harcerskie. W roku 1970 drużyna została zarejestrowana jako 44 Kielecka Drużyna Harcerska im. Marii Konopnickiej. Brała udział w wykonywaniu alejek na placu szkolnym, sadzeniu drzewek, naprawie dróg. W szkole istniała harcówka. W następnych latach drużynę prowadzili: Teresa Mazur, Danuta Mrozińska, Teresa Obarzanek, Dorota Wawrzycka, Henryk Wojtyś, Agnieszka Król, Krzysztof Kubicki, Agata Kurdek, Alicja Zawadzka. W latach 1996/97 drużyna liczyła 61 harcerzy i była wtedy najliczniejsza w swojej historii.

Obecnie opiekę nad harcerstwem w Szkole Podstawowej sprawują: Krzysztof Kubicki i Magdalena Głowacka, natomiast w Gimnazjum – Aleksandra Głodek. Organizacja współdziała ściśle z Samorządem Uczniowskim oraz gromadą zuchową. Harcerze, zgodnie z regułą, pracują w zastępach, których nazwę wybierają sami.

Harcerze zawsze uczestniczyli w życiu szkoły, chętnie podejmując wszelkie akcje wyznaczone przez drużynowych.:

  • przygotowywali akademie szkolne: Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 Maja,
  • organizowali spotkania wigilijne, Mikołajki, brali udział w akcji Betlejemskie Światełko Pokoju,
  • pomagali wychowankom z Domu Dziecka oraz powodzianom, zbierali pieniądze dla dzieci
    w ramach fundacji: „Serce” oraz „Pomóż i Ty”, kwestowali na rzecz odnowy pomników na cmentarzu, co roku biorą udział w akcjach: WOŚP oraz „Góra Grosza”, brali udział w akcji „Lato dla niepełnosprawnych harcerzy” w roku 2004 r.,
  • organizowali rajdy, biwaki, ogniska, obozowania, „Andrzejki”,
  • otaczają opieką groby poległych w obronie ojczyzny oraz państwa Janiny i Lucjana Książków,
  • w roku 2006 harcerze złożyli przyrzeczenie w Wadowicach,
  • w roku 2007 wzięli czynny udział w uroczystości nadania imienia Jana Pawła II Zespołowi Szkół w Brzezinach.

opr. M. Węgrzyn

A co mówią harcerze z Brzezin sami o sobie: "...a ja mam swoją gitarę, spodnie wytarte i buty stare!" Kim są ci harcerze? Wiele osób widzi wiecznie cieszące się nie wiadomo z czego ludziki, które co i raz pojawiają się gdzieś w mundurach, śpiewają piosenki, których nikt nie śpiewa i mówią o rzeczach, które nie mają prawa bytu. A najważniejsze jest to, czego nie widać. Jesteśmy rodziną, jesteśmy braćmi i siostrami, którzy niezależnie od sytuacji trwają ramię w ramię, w imię szarego Krzyża. Jesteśmy ogromnym kręgiem splecionych ludzkich dłoni - spalonych słońcem rajdów, ubrudzonych ziemią pachnącą lasem i wiatrem, poobcieranych namiotowymi linkami. Jesteśmy iskierką, która przez ten krąg płynie - przyjaźnią, która nie przemija, braterstwem, które nie zna słowa "nie", uśmiechem, który nigdy nie gaśnie i nie bywa nieodwzajemniony. Harcerze są, naszą obecność można odczuć nie tylko przy wspólnym ognisku, ale wszędzie, gdzie potrzeba dodatkowej pary rąk do pomocy. Uczestniczymy w akcjach wszelkiego typu i pojawiamy się wśród ludzi kiedy i gdzie tylko można. Właściwie nie robimy nic szczególnego - szukamy dróg, które zaprowadzą nas nas na szczyt. Nie jesteśmy wyjątkowi i inni, jesteśmy tymi, którzy żyją wśród ludzi - może tylko trochę częściej śpiewamy, trochę częściej śpimy w lesie i trochę częściej mamy milion powodów, by zrobić coś nowego. Nie wiem, czy jest jakiś złoty środek, czy w tym wszystkim jest jakaś metoda - wychowujemy, przekazujemy wartości dla nas najcenniejsze i kochamy życie. Robimy rzeczy, które są uznawane za dziwne - smażymy naleśniki w lesie równo ze wschodem słońca, przedzieramy się przez pola na azymut, śpimy pod gwiazdami, zaczynamy tańczyć na środku drogi i bardzo kochamy góry. Ale to właśnie jest naszym celem - wtykać nos we wszystko, przejść świat na własnych nogach i odmienić ludzi, których spotkamy po drodze tak, żeby już nigdy nie przestali się uśmiechać. "I zostawić ten świat odrobinę lepszym niż go zastaliśmy." Czuwaj!

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć archiwalnych.

 

ZUCHY

W szkole w Brzezinach Gromada Zuchowa „Czerwony Kapturek” powstała we wrześniu 1966r. z inicjatywy p .Teresy Gajdy  (Obarzanek). Ona też przez długi czas była opiekunem zuchów. Z czasem funkcję drużynowej przejęła p. Halina Widurska (Walaszczyńska), a następnie p. Krystyna Woźniczko, p. Teresa Mazur, p. Krystyna Tetelewska i p. Jolanta Skiba (Janic), która prowadzi ją do dziś wraz z p. Beatą Łabęcką. Obecnie od 1992 r. gromada zuchowa nosi nazwę „Leśne Skrzaty” i liczy sobie już  45 lat.

Dziś... We współczesnych trudnych czasach, gdy żyje się w gonitwie wielu spraw dzieci potrzebują wspólnej, mądrej zabawy, chcą rozmawiać... Taką okazję stwarzają zbiórki Gromady zuchowej „Leśne Skrzaty”, które odbywają się regularnie w każdy poniedziałek(10.45 – 11.45), organizowane są też  zbiórki okazjonalne np. zbiórki andrzejkowe, walentynkowe itp. To nie tylko sposób na zabicie czasu. To przede wszystkim wspólnota – poczucie więzi z innymi, bycie wśród ludzi. To zabawa, pod którą ukrywają się ważne i czasem trudne tematy. Gromada wprowadza zucha w świat wyborów, ale pokazuje też, co jest dobre, a co złe.

Gromada Zuchowa uczestniczy w różnego rodzaju akcjach: kwesta na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, w której zuchy uczestniczą już od 11 lat, zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz chorego dziecka z terenu gminy Morawica. Zuchy zawsze pamiętają  o sprzątaniu grobów  poległych żołnierzy i zmarłych nauczycieli na pobliskim cmentarzu. Od dwóch lat kwestują wspólnie ze Stowarzyszeniem Brzezin i Podwola na rzecz odnowy nagrobków na brzezińskim cmentarzu. Zawsze pamiętają o swoim Patronie Janie Pawle II, pełniąc honorowe warty przy jego popiersiu.

Od 1996 roku zuchy wraz z harcerzami uczestniczą w nocnych harcach, (to je bawi, ale i uczy samodzielności i odpowiedzialności) - w tym roku przypada 15 lecie tych spotkań.  Na zbiórkach, poprzez różnorodne, odpowiednio dobrane gry i zabawy, zuchy nabierają dobrych nawyków, które powoli zaczynają tworzyć kręgosłup moralny małego człowieka. Wszystkie działania wychowawcze odbywają się pośrednio przez zabawę. Wcielając się w różne postacie dzieci przeżywają niezapomniane przygody. Podczas zbiórek czy biwaków gromady, zuchy zdobywają sprawności, które rozwijają ich zainteresowania i pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności. Takich umiejętności, bez których Leśny Skrzat nie poradzi sobie we współczesnym świecie.

opr. B. Łabęcka

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć archiwalnych.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365