Duża impreza kulturalna w Brzezinach

17 lipca 2011 r. na placu rekreacyjno-sportowym w Brzezinach odbyła się interesująca impreza kulturalna - III Brzeziński Piknik Artystyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola. Piknik z każdym kolejnym rokiem przygotowywany jest z coraz większym rozmachem.

Na imprezę przybyli zacni goście: sekretarz gminy Morawica Anna Kowalska, wójt gminy Sitkówka-Nowiny Stanisław Barycki, wicekurator Lucjan Pietszczyk, żołnierz AK z oddziału „Wybranieccy” Adam Żarnowski (warszawianin, w przeszłości mieszkał z rodzicami w dworze w Brzezinach), partyzant Henryk Pawelec oraz artyści, twórcy regionalni i pasjonaci: Bożena Armańska, Agnieszka Kuta, Janina Jędrocha, Katarzyna Macios, Magdalena Misior, Barbara Rajkiewicz, Lucjan Rabiej, Bartosz Kruk, Feliks Korban, Henryka Brzoza, Lidia Dukała, Ludwik Wroński, Daniela Kowalska, Bogumiła Skóra, Wanda Nowik-Pala, Magdalena Colas, Cecylia Korban, Aleksandra Woźniak, Anna Woś, Maciej Łodejski, Zespół MK2, „Kowalanki” oraz „Brzezinianki”. Nie zabrakło także licznie zgromadzonej publiczności.

Spotkanie poprowadziła prezes stowarzyszenia Marianna Węgrzyn. Na scenie wystylizowanej na ludowe podwórko śpiewały zespoły ludowe i uczniowie z SP w Brzezinach. Prezentowana była poezja rodzimych poetów, a także występowali lokalni gawędziarze. Oprócz stoisk malarzy, poetów, kół gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystycznego „Cis”, twórców rękodzieła (biżuteria, hafty) można było obejrzeć wyjątkową wystawę starych aparatów fotograficznych pana Lucjana Rabieja z Nowin. Na najmłodszych czekały zjeżdżalnie, trampoliny i inne atrakcje.

Ideą Brzezińskiego Pikniku Artystycznego, która zrodziła się trzy lata temu, jest umożliwienie poznania ludzi z pasją, uzdolnionych, aktywnych i  chętnych  do  dzielenia  się  swoimi umiejętnościami. Organizatorzy chcą pokazać również, że w celu obcowania ze sztuką nie trzeba udawać się do wielkomiejskich galerii czy muzeów - dzieła zaprezentowane przez gości to wspaniałe prace, na wysokim poziomie, a przy tym różnorodne, autentyczne i zrodzone z potrzeby duszy. Na pikniku wytworzyła się prawdziwie rodzinna atmosfera. Każdy z przybyłych mógł za darmo skosztować grochówki oraz skorzystać z degustacji wiejskiego jadła i nalewek regionalnych Spotkanie zakończyło się projekcją filmu „Fire proof” pod gwiazdami.

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji dodatkowych. Wśród nich znalazły się: wystawa prac wykonanych z suszonych traw przez dzieci z misji palotyńskiej w Rwandzie, wystawa archiwalnych zdjęć z dawnych Brzezin, malowanie marzeń dziecięcych na wielkich arkuszach papieru z zarysem brzezińskiego kościoła, malowanie twarzy i paznokci przez Magdalenę Colas, pokaz Nornic Walkingu, a także:

Konkurs Fotograficzny „Kaplice, kapliczki i krzyże przydrożne w gminie Morawica”

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola ogłosiło konkurs fotograficzny już w listopadzie 2010 roku, aby fotografie mogły być przekrojowe (jeśli chodzi o pory roku). Jury w składzie: Bartosz Kruk, Wojciech Barański i Janusz Wojtyś zwracało szczególną uwagę na ciekawe ujęcia oraz uchwycenie w różnych momentach zjawisk atmosferycznych. Spośród nadesłanych prac podczas pikniku zostały nagrodzone:

W kategorii fotografii kolorowej:

I miejsce – Krzysztof Kubicki
II miejsce – Justyna Dziadczykowska

W kategorii fotografii czarno-białej i sepii:

I miejsce – Aleksandra Armańska

W czasie pikniku można było obejrzeć wystawę z nagrodzonymi fotografiami. Gratulujemy uczestnikom konkursu. Dziękujemy sklepowi internetowemu pikselek.pl za ufundowanie jednej z nagród w konkursie

2. Bieg o Laur Brzezin

Stowarzyszenie podjęło się w roku ubiegłym zorganizowania biegu na dystansie 7 km (długość Brzezin – najdłuższej miejscowości w woj. świętokrzyskim). W tym roku również nie mogło zabraknąć tego wyjątkowego wydarzenia sportowego. Dzięki informacjom umieszczonym na portalach internetowych bieg przyjął charakter ogólnopolski. Wzięły w nim udział 22 osoby. Za przygotowanie biegu odpowiedzialni byli: Grzegorz Buras i Tomasz Molendowski. W pogotowiu czekały dwie pielęgniarki: Anna Dziewięcka i Ewa Jędrocha. Na trasie znajdowali się również strażacy, którzy wskazywali biegaczom drogę i dziewczyny podające wodę. Start i meta biegu znajdowały się na placu rekreacyjno-sportowym w Brzezinach, a trasa prowadziła przez Podlesie.

Wyniki biegu wyglądają następująco:

1. Adrian Połeć z Rudy Śląskiej (22 min 35 s) – nawigacja (koszt 500 zł)
2. Rafał Czarnecki z Bliżyna (22 min 37 s) – nawigacja (koszt 300 zł)
3. Damian Noga z Kłody (22 min 45 s) – walizka (koszt 200 zł)

4. Paweł Kiciak z Kraśnika; 5. Dariusz Starzyński z Klimontowa; 6. Kazimierz Kamola z Puław; 7. Marek Goraj z Kielc; 8. Jerzy Połeć z Rudy Śląskiej; 9. Karol Grabola z Mirowa; 10. Michał Zegadło z Brzezin; 11. Waldemar Przykaza z Puław; 12. Łukasz Ducki z Puław; 13. Marek Michalczyk z Kielc; 14. Konrad Mazur z Brzezin; 15. Mateusz Zegadło z Brzezin; 16. Adrian Bębenista z Kielc; 17. Lidia Pytel ze Stąporkowa; 18. Leszek Belowski z Puław; 19. Kamil Gruszczyński z Brzezin; 20. Przemysław Malicki z Brzezin; 21. Kamil Kanarek z Brzezin; 22. Patryk Wojda z Brzezin

Oprócz trzech pierwszych miejsc nagrodzone zostały również miejsce 4. i 5. oraz Lidia Pytel jako jedyna kobieta i Adrian Bębenista jako najmłodszy uczestnik biegu. Zwycięzca oprócz nagrody zdobył Laur Brzezin wykonany na drewnie brzozowym przez Agatę Kurdek.

Wystawa Aniołów

Członkowie stowarzyszenia przez dwa dni przygotowywali w organistówce wystawę pt. „Aniołom swoim dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli”. Dedykowana była tym, którzy od nas już odeszli – bo przecież anioły są wokół nas…

W dwóch salach znalazło się kilkaset aniołów podzielonych na grupy takie jak: Anioły w drewnie ukryte, Płomienne anioły, Szkiełka aniołka, Anielskie plecenia i inne. Oprócz zgromadzonych eksponatów można było obejrzeć slajdy z obrazami anielskimi i posłuchać utworów muzycznych o tej samej tematyce. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Nie mogli oni uwierzyć, że kilka osób posiadało tak wiele aniołów w zbiorach domowych.

Dziękujemy wszystkim, którzy udostępnili swe anioły: Karolinie Malickiej, Julii Malickiej, Marioli Węgrzyn, Ilonie i Aleksandrze Sołtys, Teresie Kaczor, Stanisławie Machulskiej, Mariannie Węgrzyn i Damianowi Zegadło – pomysłodawcy wystawy.

Konkurs Wiejskiego Jadła

Jury w składzie Anna Kowalska (sekretarz gminy Morawica), Zdzisław Jędrocha i Justyna Dziadczykowska miało trudny orzech do zgryzienia. Do namiotu konkursu zostało zgłoszone 15 potraw regionalnych. Po degustacji i konsultacjach zostały przyznane następujące miejsca:

I – Jagodzianki - Ewy Jędrochy
II – Polędziok obliwany kwaśnymi jajami – Teresa Buras
III – Chłopskie Jadło – Paulina i Krzysztof Lech

Wyróżnienia:

Żurek – Zespół Obrzędowy „Kowalanki”
Ciasteczka z jabłkiem i Herbata ziołowa - Jędrocha Janina
Rogaliki – Małgorzata Ramiączek
Wiejskie wyroby – Teresa Buras

W konkursie wzięli także udział: Alicja Zawadzka (Zalewajka wegetariańska), Jadwiga Brzoza (Drożdżówka maślana), Lidia Stachura (Wiejski chleb), Lidia Dukała (Kapusta z grochem i Chleb z siemieniem lnianym).

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przepyszne smakołyki. Po wręczeniu zwycięzcom nagród rzeczowych dania zostały przekazane do degustacji publiczności

Konkurs na nalewkę regionalną

Na stole przykrytym pasiastą narzutą znalazło się aż 16 nalewek. Liczba zgłoszeń przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Ogromną radość wykazywało jury w składzie: Damian Zegadło, Aneta Armańska, Barbara Kanarek. Oprócz walorów smakowych nalewek oceniali ich barwę, zapach, oryginalność i „moc”. Po długiej i radosnej degustacji zostały nagrodzone następujące nalewki:

I miejsce – Nalewka z płatków róż (Teresa Kaczor)
II miejsce – Nalewka cytrynowo-miodowa (Wanda Domagała)
III miejsce – Aroniówka – (Anna Lach)

Wyróżnienia: Nalewka żurawinowa („Kowalanki”), Cytrynówka (Marianna Mazur), Nalewka z aronii (Wanda Szewczyk), Miętówka (Teresa Buras)

Do konkursu zgłoszone były także inne nalewki: Czereśniówka (Teres Kaczor), Nalewka różana (Ewa Jędrocha), Poziomkówka (Genowefa Bentkowska), Orzechówka (Stanisława Wojcieszyńska), Nalewka winogronowo-malinowa (Teresa Krzyszkowka), Miętówka (Anna Lach), Nalewka mleczno-kawowa (Marianna Mazur), Nalewka różana (Małgorzata Ramiączek), Orzechówka (Ludwik Wroński).

Konkurs i degustacja pokonkursowa cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników pikniku. Trudno się dziwić, ponieważ wszystkie nalewki były wyśmienite. Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursie.

Konkurs układania kwiatów

Rozgrywki florystyczne przygotowane zostały przez Barbarę Rajkiewicz. Wzięło w nich udział 5 drużyn: matka - córka. Ze specjalnie przygotowanych kwiatów i dodatków zawodnicy mieli przygotować kompozycje. Trzy pierwsze miejsca zajęły:

1. Aleksandra i Łucja Głodek
2. Katarzyna i Ilona Sołtys
3. Magdalena i Zofia Mazur

 

Konkurs wiedzy o artystach regionalnych

W konkursie przygotowanym przez Mariannę Węgrzyn wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej. Mimo trudnych pytań z wiedzy na temat twórców i artystów z terenu gminy Morawica uczestnikom udało się udzielić wielu prawidłowych odpowiedzi (czasem pomogła publiczność). W konkursie wzięli udział Patrycja Pańtak, Martyna Brzoza, Aleksandra Szostak i Tomasz Barwinek. Każdy z uczestników dostał nagrodę rzeczową.

 Konkurs muzyki filmowej

Zabawa w stylu „Jaka to melodia” zorganizowana została przez Damiana Zegadło. Wzięły w niej udział 3 osoby, które musiały odgadnąć tytuły polskich filmów („Dom”, „Noce i dnie”, „Janosik”, „Pan Tadeusz” i inne), z których pochodziły prezentowane utwory muzyczne. W dogrywce padły pytania o autorów konkretnych piosenek.

Wyniki:
I miejsce – Wojciech Barański
II miejsce – Janina Jędrocha
III miejsce – Alicja Urbańska

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu pikniku: Urzędowi Gminy Morawica, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach, Zespołowi Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach, panu Tomaszowi Molendowskiemu, Kołu Gospodyń Wiejskich z Brzezin, Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wszystkich Świętych i każdemu, kto wsparł tę inicjatywę.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365