Duszpasterstwo Młodzieży GÓRA z parafii Brzeziny przygotowało dekorację Grobu Pańskiego i Ciemnicy według własnego projektu. W pracach zaangażowani byli także Agata Kurdek, Ewa Wojcieszyńska, Renata Giemza, Ryszard Gil, Marek Praszkiewicz, Stefan Kubicki oraz ks. proboszcz Józef Knap i ks. Waldemar Wrzesień.
Wystrój Ciemnicy ma symbolizować uwięzienie Pana Jezusa. Jasne tło nie zdradza charakteru smutku i cierpienia, dopiero czerwone światło rzuca na nie poblask męki. Symbolizują to również kwiaty. Najświętszy Sakrament zamknięty jest w więzieniu - klatce umieszczonej w delikatnie zarysowanym drutem kolczastym krzyżu. Jest to zapowiedź rodzaju śmierci, jaka czekała na Pana Jezusa. Najświętszy Sakrament wydaje się jakby był zawieszony w powietrzu nawiązuje to do samotności więzienia. Cierpienie fizyczne jest wzmocnione przez to duchowe. Dodatkowo bólem jest odwrócenie się wszystkich towarzyszy drogi, którzy po uwięzieniu rozpierzchli się. Namalowane postacie stojące tyłem symbolizują tych wszystkich, dla których męka Chrystusa była obojętna. Osoby na malowidle zostały uwspółcześnione. Widzimy na nim dziecko, młodych, dorosłych, starszych. Każdy może znaleźć siebie. Każdy może zapytać się na ile los Boga był i jest dla mnie ważny. Czy przechodzę obok tej prawdy obojętnie? Czy cierpienie innych ludzi mnie obchodzi, czy zamykam oczy, odwracam się i idę dalej? Postawa osób pokazuje też zerwanie więzi z Jezusem Eucharystycznym. Na dole dekoracji umieszczone zostały gałęzie krzewu dzikiej róży. Są martwe, ale nadal kolą. Gdzieniegdzie widać jeszcze pozostałości po owocach. Ma to ukazać, kim możemy się stać, kiedy odetniemy od Źródła Życia, jakim jest Chrystus. Hasło w Ciemnicy daje nam jednak nadzieję: "Nawet gdyby wszyscy Cię zostawili, Ja nie zapomnę o Tobie. Bóg". Wystarczy tylko dobrze wybrać...
Po lewej stronie kościoła umieszczona jest dekoracja Grobu Pańskiego. Ciemne tło podkreśla smutek i mrok, jaki zapadł na świat po śmierci Zbawiciela. W oddali na górze widać brzeziński kościół. Prowadzi do niego droga usłana kamieniami. Przechodzi przez pola i łąki. Przy tej drodze prowadzącej do świątyni leży w grobie Pan Jezus. Obok stoi wiejska kamienna kapliczka, w której zamiast świątka umieszczona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Pokazuje to, jak ta prawda sprzed dwóch tysięcy lat jest bliska nam. Chrystus żyje, umiera i zmartwychwstaje obok nas. Wokół Grobu Chrystusa odradza się życie. Powoli rozkwitają białe tulipany, a ziemia roi się od stokrotek. Ciemność śmierci przemienia światło nadziei. Ta jasność bije również od Najświętszego Sakramentu. Hasło przy Grobie mówi: "Idziesz przez wieki, krwią znaczysz drogę twardą od cierpień i bólu". Jest to fragment tradycyjnej pieśni, której refren brzmi: "Króluj nad nami, władaj sercami, niech wszędzie płonie znicz wiary. Niech zew Miłości, wiary, ufności świat wiedzie pod Twe sztandary." Słowa te ukazują bliskość Tajemnicy Zbawienia. Nawiązują także do obchodzonego w tym roku Jubileuszu istnienia parafii. Od wieków kościół stoi na górce, a ludzie wędrują do niego. Przez ten czas parafia pamięta wielu świątobliwych, ale i wielu grzesznych ludzi. Tacy przecież jesteśmy. Bez względu na to Chrystus nas nie opuszcza. Czeka na nas na drodze i zaprasza do swojej świątyni, byśmy nie pozostali w ciemności. Przy tej ścieżce stoi również kamień kilometrowy, na którym umieszczona jest liczba 575. To liczba lat, jaką Brzeziny cieszą się obecnością Chrystusa w tabernakulum na swojej ziemi. Nie zaprzepaśćmy tej wielkiej łaski. Doceńmy trud i poświęcenie Zbawiciela. Doceńmy pracę tych, którzy oddali swe życie dla Kościoła. Nie rańmy Chrystusa na nowo. Pamiętajmy o tym, co nam powiedział: "Ja jestem Drogą i Prawdą i Życiem". Na chwałę Pana i Jego Świętych!
/KP/