Obecny rok w Kościele przeżywany jest jako Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Chcąc szczególnie zwrócić uwagę na ten boski przymiot dekoracje w brzezińskiej świątyni odnoszą się do tej tematyki.
Ciemnica (ołtarz wystawienia) - swoim wystrojem w pełni przypomina więzienie, w którym znalazł się Pan Jezus po schwytaniu go w Ogrodzie Oliwnym. Masywne drzwi z kratą zamykają Najświętszy Sakrament umieszczony w tabernakulum. Czerwone goździki umieszczone na pniakach przypominają o bolesnym biczowaniu Chrystusa i innych krwawych ranach. Obrazuje to obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa św. brata Alberta pn. "Ecce Homo". To wyjątkowe przedstawienie cierpiącego Pana przypomina o tym, że miłość Boża jest większa niż wszystko. Z czerwonych szat Zbawiciela układa się serce. Ciemnica ma zatrzymać każdego z nas nad naszymi uczynkami miłosierdzia. Pan Jezus, słowami Ewangelii św. Mateusza przypomina nam Byłem głodny, a nie daliście Mi jeść, byłem spragniony, a nie daliście Mi pić, byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie, byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie, byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Pamiętajmy, że Pismo Święte mówi dalej Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. Całość dekoracji przepełnia czerwień, symbolizująca cierpienie oraz przypominająca, że czeka tam na nas Jezus Eucharystyczny.
Grób Pański - zwraca uwagę swą delikatnością i wszechobecną bielą. Centrum stanowi Krzyż, symbol męki, ale i zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Na jego tle umieszczony jest Najświętszy Sakrament umieszczony w monstrancji. Tym razem pojawił się tam jeszcze jeden symbol: dłonie Zbawiciela z obrazu "Jezu ufam Tobie". Lewa z nich wskazuje źródło miłosierdzia - swoje Serce, które w Grobie uosabia Najświętszy Sakrament. Spod niego wypływają dwa promienie czerwony i bladoniebieski. Po bokach dekoracji umieszczone są jakby strony z "Dzienniczka" św. s. Faustyny z kilkoma fragmentami słów Chrystusa podkreślających ważność Miłosierdzia Bożego i nabożeństwa do niego. Pod Krzyżem znajduje się stary ołtarz z napisem "Misericordes sicut Pater" - Miłosierni jak Ojciec. Słowa te są hasłem przewodnim Roku Miłosierdzia. Ołtarz przypomina Ofiarę Miłości jaka codziennie jest sprawowana na całym świecie przez kapłanów. Symbolizuje także Grób, w którym spoczywa Jezus. Po lewej stronie na kamieniu namalowane zostały trzy sceny. Każda z nich przedstawia jedną z przypowieści tj. o zagubionej owcy, o synu marnotrawnym, o zagubionej drahmie. Każda z nich obrazuje piękno Miłosierdzia Bożego, które czeka z utęsknieniem czeka na każdego grzesznika. Dekoracje wypełniają białe lilie symbolizujące czystość i piękno. Cały Grób ukazujący moc Miłosierdzia Bożego kontrastuje z Ciemnicą przypominającą o braku miłosierdzia w naszym codziennym życiu.
/KP/