Halina Szelestowa z Dębskiej Woli, jedna z najbardziej znanych i cenionych śpiewaczek ludowych regionu świętokrzyskiego zachwycała nie tylko talentem , ale ogromną serdecznością, niespotykaną wręcz pogodą ducha i ujmującym sposobem życia. Urodzona 23 grudnia 1923 w Kielcach. Jako jedna z dziesiątki rodzeństwa ze względów na trudną sytuację materialną była często wysyłana do krewnych matki prowadzących gospodarstwo w Dębskiej Woli.
Jak sama mówiła, śpiewała od zawsze. Piosenki ludowe słyszała wokół siebie od czasów dzieciństwa. Piękny głos Szelestowi odziedziczyła po matce – Agnieszce Ślusarczykowej, która równie zachwycała swym głosem – świadczy o tym historia rodzinna o specjalnej nagrodzie, którą ofiarował dziedzic Dębskiej Woli, gdy usłyszał ją śpiewającą. Na podjęcie działalności artystycznej przez Szelestową miał zapewne fakt, że
Dębska Wola jest wsią specyficzną – do dziś mieszkają i tworzą ludzie, którym kultura ludowa jest szczególnie bliska. W swoim repertuarze Szelestowi miała wiele pieśni, najbardziej ukochała kołysanki. Jej największym osiągnięciem artystycznym było zdobycie I nagrody w kategorii kołysanek na XII Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 1979 roku. Równolegle z działalnością artystyczną prowadziła wielostronna działalność społeczną – przede wszystkim na rzecz dzieci. Jest zaliczona do najbardziej zasłużonych w Polsce działaczy TPD ( od 1979 r. była członkiem Zarządu Głównego tej organizacji). W 1974 r. została laureatką „Order serca – matkom wsi” przyznawana w wyniku plebiscytu ogłoszonego przez redakcje tygodnika „Gospodyni”. Sama wychowała czworo dzieci (dwoje przysposobionych), ale znały ją wszystkie dzieci w Dębskiej Woli – dla nich organizowała przeróżne imprezy, dla tutejszej młodzieży założyła i prowadziła zespół śpiewaczy „Wolaneczki”. Zmarła 11 września 1985 roku w Kielcach. By uczcić jej pamięć ustanowiono specjalną nagrodę jej imienia, która jest przyznawana na Buskich Spotkaniach z Folklorem.
(za: M. Marczewska "Wspomnienie o Halinie Szelestowej)