Schola

Budowa organistówki - budynku przy parafii p.w. Wszystkich Świętych w Brzezinach, została rozpoczęta w 1939 r. Po wykończeniu zamieszkał w niej organista (p. Barański) ze swoją rodziną, zajmując dwa pomieszczenia na parterze i jedno na strychu. W jednej z sal odbywały się lekcje katechezy, nauki przedmałżeńskie oraz spotkania chóru parafialnego, a jedno z pomieszczeń nigdy nie zostało wykończone. Po wyprowadzce pana organisty budynek wynajmowała tutejsza Szkoła Podstawowa (lata 80 i 90) z przeznaczeniem na prowadzenie lekcji dla klas młodszych. W tym czasie był po raz ostatni remontowany. Od roku 1995 organistówka stała nieużywana. Czasami tylko odbywały się w niej spotkania ministrantów.

We wrześniu 2001 r. młodzież z parafii: Urszula Machulska, Ewelina Baranowska i Damian Zegadło wpadli na pomysł, aby założyć scholę parafialną. Dzięki pomocy ks. Proboszcza Jana Pragnącego, ks. Wikarego Marka Zielonki i p. katechetki Katarzyny Gruszczyńskiej plany udało się zrealizować. Pierwsze spotkanie scholi im. św. Stanisława Kostki odbyło się 6.10.2001 w organistówce. Przyszły na nie wszystkie chętne osoby - około 35 osób w wieku 10-18 lat.

Naszym głównym celem było, aby dojść do wszystkiego samodzielnie z minimalna pomocą innych. W organistówce znaleźliśmy kilka krzeseł, ławek, puste ściany (trochę zniszczone) i mnóstwo kurzu. Od razu wzięliśmy się do pracy. Przynieśliśmy z domów wszystko co może się przydać. Pomału pomieszczenia stawały się milsze oku. Było to bardzo ważne, gdyż nasze spotkania odbywały się trzy razy w tygodniu (piątek, sobota, niedziela) po dwie godziny. W tym czasie głównie uczyliśmy się piosenek, a także bliżej się poznawaliśmy. Śpiewniki zdobyliśmy dzięki uprzejmości ks. Wikarego.

W wakacje w 2002 r. przystąpiliśmy do malowania organistówki. Większość pracy wykonaliśmy sami (była przy tym dobra zabawa), jednak nie obyło się bez pomocy fachowca. Pieniądze na potrzebne materiały otrzymaliśmy od ks. Proboszcza. Rok później zabezpieczyliśmy przed niszczeniem budynek z zewnątrz.

Działamy od 2001 r. W tym czasie nauczyliśmy się ok. 600 nowych pieśni i piosenek, nie tylko religijnych. W kościele śpiewamy w niedzielę na mszy o godz. 10.00. Oprócz tego prowadzimy drogi krzyżowe oraz czasami nabożeństwa różańcowe i majowe.

W tym czasie zorganizowaliśmy również wyjazdy na Jasną Górę, do sanktuarium Maryjnego w Kałkowie, na mszę św. na Błoniach Krakowskich z udziałem Ojca Świętego Jana Pawła II, na kilka dni w Góry Świętokrzyskie, na zjazd scholi parafialnych w Kielcach w 25 rocznicę pontyfikatu papieża, koncert "Arki Noego", wycieczki rowerowe i wiele innych. W ostatnim czasie kilka osób z naszej scholi było w Taize we Francji. Organizujemy również spotkania o charakterze modlitewnym (adoracje, czuwania wielkopostne, droga krzyżowa w plenerze) i towarzyskim (ostatki, noclegi, andrzejki, wigilie, sylwestry, wspólne oglądanie filmów, grille, ogniska itp.). Na spotkaniach rozmawiamy także na różne tematy, nawet tak drażliwe czy bolesne jak aborcja, przemoc, stres itp. Poznajemy żywoty świętych i znanych osób. W 2002 roku odwiedził nas ks. Bp. Marian Florczyk, a w 2009 roku spotkał się z nami ks. Bp. Kazimierz Gurda.

W 2003 i 2004 roku w święta Bożego Narodzenia przygotowywaliśmy szopkę w naszej organistówce. Udało się to dzięki pomocy pani plastyk Agaty Kurdek, która odnowiła stuletnie figurki. Dzięki ofiarom, które zebraliśmy, mogliśmy dalej remontować nasz budynek i dołożyć pieniądze do kolejnych wyjazdów. Fundusze zdobyliśmy również dzięki rozprowadzaniu w parafii modlitewników maryjnych i wielkopostnych, które sami przygotowaliśmy. Co roku przygotowujemy wystrój w naszym kościele z okazji świąt Wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia. Coraz więcej osób z naszej scholi udziela się także wolontaryjnie w różnych akcjach organizowanych przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu.

V rocznica działalności scholiW 2006 roku świętowaliśmy 5. rocznicę działalności naszej scholi. Przy wspaniałym torcie i innych pysznościach bawiliśmy się z przyjaciółmi i gośćmi, którzy od początku nas wspierali. Spotkanie było okazją do powspominania naszych początków, podsumowania dotychczasowych osiągnięć. Postanowiliśmy działać dalej i wciąż udoskonalać nasze umiejętności.

Z ostatnich inicjatyw warto wspomnieć o „Kweście na Rzecz Odnowy Cmentarza Parafialnego w Brzezinach”, którą w 2009 roku przeprowadziliśmy razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Brzezin i Podowla oraz harcerzami z Kowali i Brzezin. W jej trakcie zajęliśmy się sprzedażą zniczy- cegiełek, a także, jak co roku 1 listopada, zapaliliśmy symboliczne znicze na grobach osób, o których nikt nie pamięta.

Mimo iż w naszej organistówce nie ma luksusów, to jest schludnie, miło i przyjemnie - mamy kaplicę, salę do spotkań, drugą do zabaw i pomieszczenie z szopką. Dumni jesteśmy przede wszystkim z tego, że większość osiągnęliśmy dzięki własnej pracy.

Łączymy przyjemne z pożytecznym i staramy się dobrze spędzać nasz czas. W tak licznej grupie ok. 20 osób można się wiele nauczyć, dowiedzieć o sobie i innych. Teraz oprócz wspólnych celów łączy nas również przyjaźń.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365