Szczepan i Antonina Rutkowscy

Szczepan Rutkowski urodził się w 1897 roku w Maleszowej, w rodzinie Hieronima i Marianny. Za żonę pojął Antoninę z domu Kapusta, która urodziła się 3 maja 1887 roku w Komórkach. Szczepan mawiał, że pokochał swoją wybrankę za jej warkocze.

Na pocz. XX w. w poszukiwaniu pracy oboje przeprowadzili się do czworaków przy dworze w Brzezinach. Po parcelacji dóbr dworskich wybudowali swój dom na wykupionej ziemi. Mieli dwójkę dzieci: Zofię i Feliksa. W czasie II wojny światowej ukrywali u siebie rodzinę z Kielc. Po jej zakończeniu pomagali wdowie po płk. Żarnowskim w pracach domowych.

Antonina w dzieciństwie pracowała na służbie w Kielcach. Będąc już w Brzezinach, wstąpiła do powstałego Koła Gospodyń Wiejskich i została jego aktywną działaczką. Bardzo lubiła opowiadać o dawnych czasach.

Szczepan był rolnikiem i dobrym, pomocnym człowiekiem. Należał do Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach. Pomagał także w pracach przy parafii. Razem z ziemianami, Osieckim i Żarnowskim, tworzyli tzw. „myśl polską”. Rutkowski był gospodarzem Spółdzielni w Brzezinach. W ramach jej działalności wybudowano drewniany budynek nieopodal kościoła, który stanowił siedzibę spółdzielni, a później był w nim sklep. Szczepan jeździł furmanką do Kielc po towar do tego sklepu.

Rutkowcy byli dobrymi i religijnymi ludźmi. Zawsze chodzili razem do kościoła. Szczepan zmarł w 1963 r., a Antonina w 1976 r. Oboje spoczywają na brzezińskim cmentarzu.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365