Marianna Kasperek

Marianna Kasperek urodziła się 4 maja 1939 roku w Brzezinach w rolniczej rodzinie Antoniego Wierzbickiego i Anny z Brzozów, jako jedno z pięciorga dzieci. Kiedy kończyła szkołę podstawową, brat nauczycielki Teresy Satkowskiej chciał ją wziąć do szkoły muzycznej w Warszawie, jednak z powodu choroby jej ojca plany musiały ulec zmianie. Została w Brzezinach i pomagała w gospodarstwie. W 1957 roku wyszła za mąż za Władysława Kasperka. Wkrótce wyjechali do Chicago w Stanach Zjednoczonych. Do kraju powrócili w połowie lat 60. i wybudowali w Brzezinach dom. Doczekali się trójki dzieci.

Marianna od młodzieńczych lat zaangażowana była w działalność społeczną. W połowie lat 50. wstąpiła do chóru parafialnego. Od zawsze kochała śpiew kościelny. Chór brzeziński lata swojej świetności przeżywał za czasów organisty Zygmunta Rogozińskiego. Należało do niego wówczas ok. 40 osób i pieśni były wykonywane na 4 głosy. Marianna Kasperek zazwyczaj śpiewała partie solowe. W czasie edukacji swoich dzieci należała do Komitetu Rodzicielskiego.

Marianna od młodych lat lubiła malować. Grała także na harmonii, robiła gazetki ścienne. Jej ogromną pasją stało się jednak haftowanie. Sama wykonywała projekty swoich prac. Za swoje hafty została nagrodzona w konkursie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, a prace były prezentowane na wystawie w Łodzi. Najczęściej haftowała obrusy, serwetki, bluzki. W 1972 roku wykonała ołtarz na Boże Ciało używany do tej pory. Spod jej ręki wyszło także wiele obrusów nadal zdobiących ołtarze brzezińskiego kościoła.

Mimo różnych trudności Marianna Kasperek nadal śpiewa w chórze na chwałę Pana Boga.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365