Marianna Węgrzyn jest rodowitą brzezinianką. Urodziła się na Podlesiu, gdzie mieszkała do ukończenia szkoły podstawowej. Następnie na 35 lat przeprowadziła się do Kielc. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach na kierunku filologia polska. Pracowała w Szkole Podstawowej nr 15 w Kielcach jako polonistka aż do emerytury. Przez wiele lat była opiekunem Samorządu Uczniowskiego. Zorganizowała wiele imprez szkolnych i międzyszkolnych. Swoim doświadczeniem dzieliła się z innymi, publikując artykuły w czasopismach oświatowych. Poświęcała czas dla dzieci wyjątkowo uzdolnionych - jej podopieczni to laureaci konkursów polonistycznych i literackich. Angażowała młodzież do pracy w redagowaniu gazetki "To i owo". Prowadziła z ogromnym zaangażowaniem kabaret "Z klasą". Założyła Klub Miłośników Poezji. Duże zaangażowanie pani Marianny nagradzane było licznymi nagrodami dyrektora szkoły. W 2004 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Jest matką trzech wspaniałych córek i szczęśliwą babcią. Wróciła do Brzezin, gdzie wraz z mężem wybudowali niewielki dom. Zawsze interesowała się genealogią rodzinną. Stworzyła drzewo genealogiczne sięgające początku XIX wieku. Spisała historię rodu. Na bieżąco prowadzi kronikę rodzinną. Na emeryturze znalazła nowe hobby - tworzy obrazy techniką haftu krzyżykowego.
Marianna Węgrzyn jest Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin. Dzięki swojej pomysłowości i aktywności w dużym stopniu przyczyniła się do przeprowadzenia wielu inicjatyw społecznych. W 2008 roku ukazała się jej autorska książka o brzezińskim cmentarzu pt. "W cieniu krzyży, w cieniu brzóz", a w 2012 roku monografia o miejscowości pt. "Brzeziny. Nasza mała historia.". W latach 2020-21 była współautorką dwóch części książki "Historia życiem pisana. Brzezińskie rody".