s. Anna Józefa Pietszczyk

Józefa Pietszczyk urodziła się 25.01.1918 roku w Bilczy w rodzinie Michała Pietszczyka i Marianny z Gilów. Miała dziewięcioro rodzeństwa. Utrzymywali się z pracy na roli. W czasie wojny w rodzinnej Bilczy jej ojciec przechowywał partyzantów. Jako dwudziestoletnia dziewczyna w 1938 roku wstąpiła w Kielcach do bezhabitowego Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej założonego przez bł. Honorata Koźmińskiego. Otrzymała tam imię Hanna.

Czasy II wojny światowej spędziła w domu zakonnym w Pionkach. Razem z innymi siostrami gotowała i rozdawała zupę potrzebującym, po 1000 porcji dziennie. Z powodu zamkniętych zakładów pracy i przesiedleń głodnych nie brakowało, a za składniki do zup służyło wszystko co się nadawało do jedzenia.

Po wojnie pracowała w Warszawie na plebanii. Później 20 lat swego życia spędziła posługując w Domu Dziecka w Radomiu. Kolejne 20 lat pracowała w kuchni u ojców reformatów w Krakowie. Od 2000 roku mieszkała w macierzystym domu zgromadzenia w Nowym Mieście nad Pilicą.

Była najstarszą niepokalanką, pełną życia i uśmiechu. Mówiła, że wszystko zawdzięcza Opatrzności Bożej. Z jej oczu promieniowało zaufanie i pokój. Do końca miała niezwykłą pamięć. Siostra odeszła do życia wiecznego w dniu 1 kwietnia 2017 r. w wieku 99 lat i w 77 roku życia zakonnego.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365