10 lat śpiewania dla Pana

W 2001 roku trójka znajomych: Urszula Machulska, Ewelina Baranowska i Damian Zegadło postanowiła założyć scholę w Parafii Brzeziny. Tak też się stało... Prawdopodobnie nikt wówczas się nie spodziewał, że 10 lat później będą świętować okrągły jubileusz.

W niedzielę 2 października 2011 roku odbyły się obchody 10 rocznicy działalności Scholi Parafialnej im. św. Stanisława Kostki. W kościele brzezińskim o godz. 10.00 została odprawiona przez ks. Dariusza Milera uroczysta msza święta. Przybyli na nią zaproszeni goście oraz liczni parafianie. Całą oprawę liturgiczną (pieśni, czytania, modlitwa wiernych, części stałe) przygotował chórek młodzieżowy. Wiernym zostały rozdane specjalne śpiewniczki z tekstami pieśni. Eucharystia w ten dzień miała wyjątkowy klimat. Piękne pieśni były modlitwą dziękczynną scholi za wszelkie łaski, które otrzymała przez te 10 lat. Na gitarach akompaniowali Janek Włodarczyk i gościnnie Paulina Pietryka. Msza św. zakończyła się pieśnią: "Zaśpiewajcie serca nasze, oto Matka Pana", którą schola pierwszy raz wykonała w kościele na Peregrynacji Obrazu MB Częstochowskiej. Po niej członkowie scholi wykonali sobie pamiątkowe zdjęcie przed ołtarzem Królowej Wszystkich Świętych.

Kolejnym punktem programu było popołudniowe spotkanie obecnych i byłych członków scholi oraz wszystkich jej dobrodziejów w remizie OSP Brzeziny. Szczególnymi gośćmi była Ewelina Baranowska i ks. Marek Zielonka, którzy istotnie przyczynili się do jej założenia. Po sytym obiedzie Damian Zegadło przybliżył wszystkim historię Scholi Parafialnej im. św. Stanisława Kostki w formie rymowanej, wykorzystując też prezentację z fotografiami. Były również filmowe pozdrowienia i życzenia od s. Klary Machulskiej. Póżniej na przybyłych gości czekał trzypiętrowy tort z malinami. Po odśpiewaniu 100 lat opiekun chórku wręczył wszystkim symboliczne podziękowania za czas i serce włożone w rozwój scholi. Ostatnią przygotowaną atrakcją był wieczór taneczny połączony z konkursami z wiedzy na temat "jubilatki".

Przez te 10 lat do chórku młodzieżowego w Brzezinach należało ponad 70 osób. Schola oprócz oprawy muzycznej niedzielnej mszy św. o godz. 10.00 czyni wiele innych rzeczy w Parafii Brzeziny, m.in dekoracja kościoła z okazji różnych świąt, przygotowanie ołtarzyków dla świętych, prowadzenie czuwań modlitewnych, orgaznizowanie kwesty na rzecz odnowy cmentarza, pomoc przy porządkach i wiele innych. Przez ten czas wiele się wydarzyło. Były wspólne spotkania, wigilie, wyjazdy, ogniska, grille, noclegi, zabawy, pielgrzymki itp. Długo by wymieniać. Schola zostawiła już trwały ślad w brzezińskiej parafii.

Schola składa podziękowania za przybycie dla: wszystkich byłych członków, ks. proboszcza Jana Pragnącego, ks. Marka Zielonki, ks. Dariusza Milera, p. Pauliny Pietryki, p. Agaty Kurdek, p. Katarzyny Gruszczyńskiej, p. Stefana Kubickiego, p. Janusza Wojtysia, p. Zofii Baranowskiej, p. Leokadii Baran, p. Artura Mikołajczaka, Redakcji Pisma Parafialnego SANCTUS.

Szczególne wyrazy wdzięczności należą się także tym, którzy pomogli w orgaznizacji spotkania: p. Krystynie Wieczorek, p. Olimpii Cieślikiewicz, p. Stanisławie Machulskiej, p. Agnieszce Karyś, p. Teresie i Bogdanowi Kaczorom, p. Helenie Lużyńskiej, p. Rafałowi Tarachowi, p. Wandzie Kurtek, Redakcji Pisma Parafialnego SANCTUS, Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzezin oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Brzezin i Podwola.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365