Akordeonowe wsparcie

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin otrzymało dofinansowanie na zakup akordeonu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Realizacja zadania o nazwie: „Zakup instrumentu muzycznego – akordeonu” jest przewidziana dla Grupy Teatralnej Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin, a także dla Zespołu ludowego „Mała Brzezina”.

Grupa Teatralna powstała w 2015 roku, a jej skład stanowią członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin oraz osoby niezrzeszone. Pierwsze przedstawienie przygotowane zostało na Jubileusz 575-lecia parafii Brzeziny i nosiło tytuł "Pińć razy pchane, rozjechane, czyli jak to na brzezińskich łodpustach bywało". Od tego czasu wystawionych zostało pięć kolejnych spektakli: "Z zapisków poczciwego proboszcza – sztuka oparta na XIX-wiecznych kronikach ks. Augusta Żołątkowskiego oraz innych dokumentach archiwalnych (2017)" , "Dałeś mi, Panie, kęs istnienia – na podstawie fragmentów Księgi Hioba (2017)", "Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba – inscenizacja Małego Księcia (2018)", "Pan jest moim pasterzem – w oparciu o Księgę psalmów (2019)", "Ze starego albumu, czyli zwykła historia sprzed lat stu – z wykorzystaniem popularnych piosenek z okresu międzywojennego" (2022). W roku 2023 artyści przedstawili spektakl: „Przyjechał Józek z Ameryki czyli country w stodole”.

Grupa Teatralna prezentowała przygotowane sztuki w swojej miejscowości – w kościele, w szkole, pod wiatą integracyjną na placu ks. A.Żołątkowskiego, a także na deskach Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy. Ostatnie widowisko będzie można ponownie zobaczyć na Gminnych Dożynkach, w dniu 27 sierpnia 2023 r. w Morawicy. Działalność grupy wszędzie spotykała się z gorącym przyjęciem ze strony publiczności. W 2019 roku została doceniona przez Burmistrza Miasta i Gminy Morawica przyznaniem I Nagrody Kultury oraz statuetki Anioła Kultury.

Zespół ludowy „Mała Brzezina”, którego kierownikiem muzycznym jest pan Krzysztof Korban, powstał w roku 2022. Stanowią go Wychowankowie Akademii Przedszkolaka w Brzezinach. Mówiąc o walorach tego zadania w kontekście tej grupy docelowej warto zauważyć, iż umożliwienia dzieciom możliwości obcowania z kulturą ludową oraz z samym instrumentem, jego barwą i kolorem nie da się porównać do korzyści jakie daje współczesna muzyka popularna. Wartości ponadczasowe, jakie niesie ze sobą tradycja, zaszczepiona młodemu pokoleniu, zwłaszcza ta przekazywana z pasją nie ma sobie równych.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365