Biwak harcerski widziany okiem druhen z Gimnazjum w Brzezinach

W dniach 31 listopada i 1 grudnia 2013 roku  w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach odbył się biwak 75 Kieleckiej Drużyny Harcerskiej z Bilczy oraz Próbnej Drużyny Harcerskiej  z Brzezin.

Rozpoczął się on w sobotę o godzinie 1000 uroczystym apelem. Następnie mieliśmy czas na zakwaterowanie. Tuż po „ogarnięciu” wszystkiego spotkaliśmy się ponownie, podzielono nas na dwie grupy: Ateny i Spartę, z tego powodu, że tematem biwaku była starożytna Grecja.

Każda z grup miała za zadanie wykonać emblematy swojego „miasta”. Kolejną atrakcją było stworzenie własnej zbroi, tarczy, hełmu oraz mieczy z… kartonu. Okazało się to świetną atrakcją dla młodszych obozowiczów,  starsza część harcerzy wykonywała to z „mniejszym” entuzjazmem. Uzbrojeni mieszkańcy swoich starożytnych „miast”, odgrywali między sobą scenki teatralne. Grupa Ateńczyków przedstawiła improwizację pt. „ Indianie atakują”, natomiast Spartanie przedstawili dwa przedstawienia: „Nieszczęśliwa miłość”, oraz „Pamiętniki z Hiszpanii”. Po wyczerpujących występach wszyscy harcerze udali się na stołówkę, gdzie podano spaghetti. Naturalnie, po posiłku, była krótka przerwa. Potem mieszkańcy miast mieli za zadanie zagrać w grę terenową. Harcerzom w znacznej większości się podobało, choć było to nie lada wyzwanie. Gra polegała na odgadywaniu zagadek i wykonywaniu zadań, które wymagały logicznego myślenia oraz sprawności fizycznej (m.in. łapanie „niedźwiedzia”, wspinanie się po cienkim drzewie).

Po powrocie, głodni, udaliśmy się na kolację. Następnie „miasta” stanęły naprzeciw sobie w turnieju. Po rozegranych zawodach harcerze wyruszyli na „kominek” aby  pośpiewać i wspólnie spędzić czas.

Jak na starożytną Grecję przystało teatr był motywem przewodnim biwaku. Grupa Ateńczyków przedstawiła scenę pt.:„Trudne sprawy”, gdzie poprzez wybuch wulkanu miał nadejść koniec świata w Brzezinach,. Natomiast grupa Spartan wykonała scenkę o nieporozumieniach związanych ze starością. Po odśpiewaniu oraz obejrzeniu przedstawień „przeciwników”, harcerze poszli do swoich sal. W tym samym czasie dla chętnych odbyła się gra „Ktulu”, oraz został puszczony film „Asterix i Obelix”. W nocy nasi najmłodsi druhowie składali przysięgę harcerską, w obecności Dyrektora Szkoły pana Krzysztofa Kubickiego oraz posła Lucjana Pietrzczyka. Następnego dnia, po śniadaniu, ubrani w mundury spotkaliśmy się na apelu. O godzinie 10.00 odbyła się uroczysta Msza Święta, w której wzięliśmy czynny udział.

Po powrocie druhowie uczyli nas jak: poprawnie wiązać węzły, opatrzeć rannego, rozpoznawać szyfry harcerskie. Potem obozowicze musieli pomóc w sprzątaniu szkoły. Na zakończenie odbył się apel, w którym było rozstrzygnięcie zawodów z poprzedniego dnia oraz uroczyste pożegnanie.

Aha, zapomniałyśmy wspomnieć, że podczas naszej gry terenowej dla zuchów z drużyny „Leśne Skrzaty” druhny z 75 KDH przygotowały trzygodzinne zajęcia o tematyce antycznej, zuchy spotkały się z muzami, wykonywały maski, uczyły się tańczyć i śpiewać. Jak wiemy z „kuluarowych” opowieści - były zachwycone.

Na zakończenie chcieliśmy podziękować tym, którzy dzielnie z nami walczyli: druhowi Lucjanowi Pietrzczykowi – posłowi na Sejm RP, druhowi Krzysztofowi Kubickiemu – Dyrektorowi Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach, druhnom: Justynie Kasperek, Aleksandrze Głodek, Beacie Łabęckiej i Jolancie Janic oraz wspaniałym opiekunom z 75 KDH z Bilczy, a na koniec naszemu Oboźnemu oraz Drużynowemu Piotrowi Młynarczykowi.

                                     Z harcerskim pozdrowieniami
druhny Próbnej Drużyny Harcerskiej z Brzezin
Aleksandra, Ilona i Paulina Sołtys

                                      Czuwaj !

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365