Bp Skucha w Brzezinach

Dzisiaj gromadzimy się, żeby nabrać trochę tego ducha, którym żył bł. kard. Stefan Wyszyński, człowiek silny, ale nie własną siłą, a siłą Maryi. Wszystko postawił na Maryję. „Jeżeli zwycięstwo przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”. Tymi słowami rozpoczął homilię ks. bp Piotr Skucha z diecezji sosnowieckiej podczas uroczystego wprowadzenia relikwii bł. Stefana w Brzezinach. Przypomniał kilka myśli błogosławionego Stefana, które przybliżyły wiernym jego postać i nauczanie. Stwierdził także: „Jesteście szczęśliwi, bo patrząc na ten wielki zastęp świętych i błogosławionych z jednej i z drugiej strony, a biorąc pod uwagę, że jesteście Parafią Wszystkich Świętych – to jesteście bardzo mocni.”

Uroczystość odbyła się w parafii Wszystkich Świętych w Brzezinach w niedzielę 5 maja 2024 r. Relikwie Prymasa Tysiąclecia umieszczone zostały w kryształowym relikwiarzu (kopii beatyfikacyjnego) ufundowanym przez kilka rodzin z brzezińskiej parafii. Na uroczystość został przygotowany specjalny ołtarzyk z wizerunkiem patrona. W parafialnej świątyni, z inicjatywy śp. Ks. Wacława Smolarczyka od ponad 30 lat, wisi także obraz bł. Stefana Wyszyńskiego. Liturgię podczas uroczystości przygotowała młodzież z parafii.

Stefan Wyszyński był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski, a od 1953 r. kardynałem. Bronił praw człowieka, narodu i Kościoła. Był twórcą Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego oraz Wielkiej Nowenny Tysiąclecia. Inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa Polski Ludowej oraz umieszczony w miejscu odosobnienia przez władze komunistyczne. Niezachwiany w wierze i oddaniu Bogu i Polsce.

Mottem jego życia były słowa „Soli Deo per Mariam” – Jedynemu Bogu przez Maryję. Niech bł. Stefan wyprasza swoim czcicielom potrzebne łaski.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365