Brzezinianki z nagrodą

W niedzielę 6 sierpnia 2023 r. podczas 23. Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów, który odbył się w Parku Miejskim w Chmielniku wręczone zostały Doroczne Nagrody Starosty Kieleckiego.

Decyzją komisji konkursowej za wybitne wyróżnianie się w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury w powiecie kieleckim nagrodzeni zostali Michał Kopeć, Stefania Goleń, Amatorski Teatr „Święty Spokój” oraz Zespół Folklorystyczny Brzezinianki.

Brzezinianki otrzymały wyróżnienie w kategorii "Zespół artystyczny".

Zespół Folklorystyczny „Brzezinianki” powstał w 1982 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich i aktywnie działa do dzisiaj. Uświetnia swym śpiewem ważne uroczystości związane ze świętami narodowymi, religijnymi czy imprezami lokalnymi. Podnosi swoje umiejętności artystyczne kultywując tradycje ludowe. „Brzezinianki” chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym powiatu występując na uroczystościach gminnych oraz biorą udział w konkursach i corocznych przeglądach dla zespołów folklorystycznych na całym terenie województwa świętokrzyskiego. Co roku, podczas festynu gminnego w Chałupkach, „Brzezinianki” prezentują obrzędy dotyczące lepienia garnków czyli „Chałupkowe Garcynki”. Inscenizacja przypomina dawną tradycję pracy na kole. Zespół pobudza i aktywizuje działalność kulturalną, wykorzystuje pasję do śpiewania, aby rozbudzać i rozwijać muzyczne zainteresowania wśród młodzieży. Najważniejsze osiągnięcia zespołu to:

2002r. – III miejsce za obrzęd „Noc Świętojańska” przedstawiony w Brzezinach koło Łodzi; wyróżnienie na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej;

2006r. – III miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, nagroda podczas występów w powiatowym konkursie „Na Wsi Bezpieczniej”;

2007r. – III miejsce podczas Buskich Spotkań z Folklorem;

– III miejsce podczas II Przeglądu Zespołów Obrzędowych za obrzęd „Chałupkowe Garcynki”;

2022r. – II miejsce na 44 Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej.

Brzeziniankom leży na sercu inicjowanie wszechstronnego rozwoju kulturalnego, a działania zespołu przyczyniają się do umacniania więzi z Ziemią Morawicką.

/za: ckinfo.pl/

 

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365