W niedzielę 6 sierpnia 2023 r. podczas 23. Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów, który odbył się w Parku Miejskim w Chmielniku wręczone zostały Doroczne Nagrody Starosty Kieleckiego.
Decyzją komisji konkursowej za wybitne wyróżnianie się w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury w powiecie kieleckim nagrodzeni zostali Michał Kopeć, Stefania Goleń, Amatorski Teatr „Święty Spokój” oraz Zespół Folklorystyczny Brzezinianki.
Brzezinianki otrzymały wyróżnienie w kategorii "Zespół artystyczny".
Zespół Folklorystyczny „Brzezinianki” powstał w 1982 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich i aktywnie działa do dzisiaj. Uświetnia swym śpiewem ważne uroczystości związane ze świętami narodowymi, religijnymi czy imprezami lokalnymi. Podnosi swoje umiejętności artystyczne kultywując tradycje ludowe. „Brzezinianki” chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym powiatu występując na uroczystościach gminnych oraz biorą udział w konkursach i corocznych przeglądach dla zespołów folklorystycznych na całym terenie województwa świętokrzyskiego. Co roku, podczas festynu gminnego w Chałupkach, „Brzezinianki” prezentują obrzędy dotyczące lepienia garnków czyli „Chałupkowe Garcynki”. Inscenizacja przypomina dawną tradycję pracy na kole. Zespół pobudza i aktywizuje działalność kulturalną, wykorzystuje pasję do śpiewania, aby rozbudzać i rozwijać muzyczne zainteresowania wśród młodzieży. Najważniejsze osiągnięcia zespołu to:
2002r. – III miejsce za obrzęd „Noc Świętojańska” przedstawiony w Brzezinach koło Łodzi; wyróżnienie na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej;
2006r. – III miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, nagroda podczas występów w powiatowym konkursie „Na Wsi Bezpieczniej”;
2007r. – III miejsce podczas Buskich Spotkań z Folklorem;
– III miejsce podczas II Przeglądu Zespołów Obrzędowych za obrzęd „Chałupkowe Garcynki”;
2022r. – II miejsce na 44 Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej.
Brzeziniankom leży na sercu inicjowanie wszechstronnego rozwoju kulturalnego, a działania zespołu przyczyniają się do umacniania więzi z Ziemią Morawicką.
/za: ckinfo.pl/