Brzezińskie Rody RABIEJ

15 maja 2011 r. w organistówce w Brzezinach Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola przygotowało kolejne spotkanie z cyklu "Brzezińskie Rody". Zostały na nie zaproszone osoby, które noszą lub nosiły nazwisko Rabiej oraz wszyscy zainteresowani genealogią.

Spotkanie poprowadzili Marianna Węgrzyn i Damian Zegadło. Zebrane osoby z ciekawością śledziły wyświetlaną prezentację multimedialną na temat nazwiska Rabiej i przedstawicieli tego rodu w Brzezinach. Dzięki pomocy i informacjom otrzymanym od Andrzeja Kurtka, Andrzeja Rabieja i Stanisławy Machulskiej udało się stworzyć drzewa genealogiczne rodu sięgające 1720 roku. Wśród ciekawych osób z Rodziny Rabiejów zaprezentowane zostały biogramy Stanisława Rabieja zamordowanego w Twerze i s. Serafiny Zofii Rabiej - urszulanki, która zajmowała się ogrodnictwem. Okazało się, że niektórzy przybyli interesują się historiami swoich rodzin od jakiegoś czasu. Dwie osoby przyniosły fotografie z dawnych lat.

Nie zabrakło także kawy i herbaty przygotowanej przez członków stowarzyszenia oraz smakołyków przyniesionych przez gości. Po prezentacji i rozmowie o przodkach została wykonana pamiątkowa fotografia. Organizatorzy otrzymali w darze dwa obrazy namalowane przez Andrzeja Rabieja z Kielc, który niestety nie mógł uczestniczyć w spotkaniu.

Pod koniec imprezy każdy mógł wesprzeć datkiem renowację nagrobków na brzezińskim cmentarzu. W tym roku dwa obiekty wytypowane do odnowy są właśnie grobami Rabiejów.

Dobrze, że spotkania cieszą się zainteresowaniem mieszkańców. Warto przecież zachowywać dla kolejnych pokoleń ciekawe historie rodzinne.

Jako kolejne planowane jest spotkanie z rodzinami Malickich. Organizatorzy byliby wdzięczni za pomoc w przygotowaniu tego spotkania, tzn. za wcześniejsze dostarczenie informacji, zdjęć, dokumentów, które zostaną wykorzystane do prezentacji.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365