Centrum Brzezin zrewitalizowane

Zaczęło się w roku 2018, kiedy to wykonano zabudowę od wschodniej strony świetlicy. Sfinansowane to zostało z funduszy Miasta i Gminy Morawica, a wiele prac członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola oraz Rady Sołeckiej wykonali społecznie. Wsparcia w postaci betonu udzieliła Firma „Czester” Czesław Ślusarczyk. W jednym z powstałych pomieszczeń członkowie Stowarzyszenia, urządzili Izbę Regionalną. Najbardziej zaangażowani byli: Zdzisław Jędrocha, Tadeusz Węgrzyn, Marianna Węgrzyn, Grzegorz Buras, Małgorzata Zegadło, Alicja Zawadzka, Teresa Buras. Pomocą fachową służył Ryszard Gil.

W 2019 przez Radę Sołecką oraz inne osoby został wyburzony stary dom parafialny, tzw. „organistówka”. Rozebrano również usytuowany obok budynek należący do Miasta i Gminy Morawica. Trzeba było jakoś zagospodarować ten teren, łącznie z pozostałościami stodoły.

Ponieważ Fundacja WSPÓLNIE LafargeHolcim ogłosiła nabór wniosków w ramach programu „WSPÓLNIE dla Regionu”, Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola wraz z sołtysem złożyło wówczas projekt na adaptację pozostałości budynku gospodarczego na wiatę integracyjną i na zagospodarowanie terenu.

Dzięki zabiegom sołtysa Ryszarda Znoja Wspólnota Leśna w Nidzie podarowała drewno z lasu. Jesienią członkowie Rady Sołeckiej prowadzili prace przy wycince drzew, które następnie przetransportowali do tartaku.

Większość prac na placu przy fontannie obok świetlicy wykonana została w bieżącym roku, począwszy od lutego. Wtedy po raz pierwszy ruszyli do akcji członkowie Stowarzyszenia i Rady Sołeckiej. Najpilniejszą sprawą było zdjęcie starego dachu z dawnej stodoły. Przez kilka sobót z rzędu wycinano na placu drzewa i zarośla, przycinano krzewy, usuwano połamane gałęzie zalegające od lat, również w rowach, butelki, puszki i inne śmieci. Do prac społecznych włączały się również panie z Zespołu „Brzezinianki” oraz niezrzeszeni mieszkańcy. Firma specjalistyczna wykonała w tym czasie nowy dach na altanie. Ostatnie prace przypadły już na czas narastającej epidemii koronawirusa.

Po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią przystąpiono do dalszych działań. Grzegorz Buras uzupełnił i wzmocnił stare mury dawnej stodoły, a Ryszard Znój i Tadeusz Węgrzyn wyczyścili je z kilkudziesięcioletniego brudu. W otoczeniu fontanny usunięto nieestetycznie wyglądające irgi, a po przygotowaniu podłoża na ich miejsce posadzono lawendę i róże. Koordynatorką tych działań była niestrudzona Małgorzata Zegadło. Wewnątrz wiaty została ułożona kostka brukowa. Nawieziono ziemię na miejsca po wyburzonych budynkach, a po rozplantowaniu posadzono katalpy i posiano trawę. Obok wiaty, gdzie znajdowało się ujęcie wody, wybudowana została przez Grzegorza Burasa studnia z kamienia z drewnianym daszkiem wykonanym przez Józefa Kuca. Wewnątrz wiaty ustawiono dwa stoły z ławami wykonane przez Marka Praszkiewicza. Drzewo modrzewiowe podarował ks. proboszcz Józef Knap, który również wspierał inne działania.

Wszystkie te prace składały się na realizację projektu p.n. „Nowy plac w centrum Brzezin” i były dofinansowane przez Fundację WSPÓLNIE LafargeHolcim oraz Kopalnię Lafarge Radkowice. Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin, Rady Sołeckiej, Zespołu „Brzezinianki”, Parafialnego Zespołu Caritas oraz niezrzeszeni mieszkańcy przepracowali przy nim kilkaset godzin o wartości dziesiątki tysięcy złotych. Projekt wspierały liczne firmy lokalne oraz indywidualni sponsorzy.

Zwieńczeniem całego projektu było ustawienie blisko 40-tonowego obelisku podarowanego przez Kopalnię, która również ufundowała pamiątkową tablicę. Została ona decyzją mieszkańców poświęcona tym wszystkim z parafii, którzy w przeszłości walczyli o niepodległość. Tablicę odsłonięto i poświęcono 16 sierpnia b.r., w setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”.

Na wygląd placu w centrum Brzezin miał wpływ również projekt Szkolnego Koła Caritas dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu pod nazwą „Laudato si” opartego o encyklikę papieża Franciszka, powstał przy świetlicy ogródek wiejski z roślinami miododajnymi i leczniczymi, posadzono drzewa oraz stworzono na północnej ścianie świetlicy mural nawiązujący do „Pieśni Słonecznej” św. Franciszka z Asyżu. Pomysłodawcą projektu był Damian Zegadło, koordynatorem Aleksandra Głodek, autorem projektu muralu Ewa Tarach, koordynatorem ogródka Małgorzata Zegadło, a wykonawcami młodzież ze Szkolnego Koła Caritas w Brzezinach.

Tym sposobem, dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu osób, centrum Brzezin zmieniło swoje oblicze. Może teraz służyć mieszkańcom, przejezdnym i gościom oraz być wizytówką naszej miejscowości.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365