Chór parafialny

Historia chóru parafialnego w Brzezinach sięga końca XIX wieku. Założył go w roku 1896 ówczesny organista o nazwisku Okraska. Od roku 1925 był prowadzony na wysokim poziomie przez organistę Stefana Barańskiego. Od 1938 roku fachową opiekę sprawował również ksiądz proboszcz Teofil Jarzębski, założyciel i były dyrektor Biskupiej Szkoły Muzycznej w Kielcach.

W chórze śpiewano na trzy głosy. Należało do niego liczne grono parafian, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Przez jedenaście lat prowadził chór parafialny organista Zygmunt Rogoziński. „Nasz chór istniał ponad sto lat, jeździliśmy z występami do Krakowa, Oświęcimia, Częstochowy. Biskup Szymecki mówił, że jesteśmy lepsi niż chór katedralny (…)”.

(wypowiedź jednej z chórzystek dla „Echa Dnia” 1993 r.)

Chór był również na występach w Warszawie, Wadowicach, Piekarach Śląskich, Szczyrku i Pszczynie.

„Kościół katolicki zawsze doceniał ważność śpiewu liturgicznego i pozaliturgicznego w świątyniach Bogu poświęconych. Pieśni naszych kościołów to wykład prawd wiary i moralności katolickiej, jak również pobudka do pobożności i ascezy dla ludzi wierzących. Stąd budzi się wdzięczność dla tych, którzy sami od młodości rozmiłowali się w śpiewie i muzyce kościelnej, jak również służyli pomocą innym w muzyce i harmonii pielęgnowanej w naszych kościołach.

W imieniu tak wielkiej społeczności ludzi wierzących składamy podziękowanie Panu za długoletnią i ofiarną służbę Bogu i Kościołowi na posterunku przewodnika śpiewu i muzyki kościelnej w Brzezinach oraz w innych parafiach (…)”.

(fragment podziękowania ks. biskupa Jana Jaroszewicza
dla Stefana Barańskiego odchodzącego na emeryturę)

Chór Parafialny istnieje do dnia dzisiejszego i swym śpiewem uświetnia wszelkie uroczystości kościelne.

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć w galerii.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365