Ciemnica i Grób Pański w Brzezinach

Tradycyjnie z okazji Triduum Paschalnego w kościołach przygotowywane są Ołtarze Wystawienia (Ciemnice) i Groby Pańskie.

Prace nad wystrojem w brzezińskiej świątyni odbywały się w Wielki Wtorek i Środę. Zaangażowana w nie była duża liczba osób starszych i młodszych z parafii. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w wykonaniu Ciemnicy i Grobu Pańskiego oraz tym, którzy zbierali pieniądze na kwiaty. Prace w samym kościele zajęły 21 godzin.

Symbolika Ciemnicy: Tegoroczny Ołtarz Wystawienia zdominowały ciernie, które oplatają tabernakulum. Ich duża liczba symbolizuje ogrom cierpienia Pana Jezusa. Można to zauważyć także na przedstawionym u góry wizerunku, na którym wymęczony i ubiczowany Chrystus puka w zamknięte drzwi. Symbolizują one serce człowieka, które można otworzyć tylko od wewnątrz - dlatego więc na obrazie nie widać klamki. Całość podsumowuje hasło „Przychodzisz Panie mimo drzwi zamkniętych”, które uświadamia, że wszechmocny Bóg poświęca się, żeby dotrzeć do człowieka i z pokorą na niego czeka. My jednak bardzo często zamykamy się na wołanie Pana.

Symbolika Grobu Pańskiego: Zachowany jest on w bardzo jasnej i stonowanej kolorystyce. Ziemia łączy się z niebem. Symboliczne okna raju są otwarte – Bóg wygląda przez nie na zbłąkanych ludzi i zaprasza do siebie. W jednej z okiennic stoi Najświętszy Sakrament wskazujący drogę zagubionym. Cytat z Pisma Świętego podkreśla, że w niebie jest miejsce dla każdego. To od nas zależy czy skorzystamy z tej możliwości. Grób bowiem jest tylko przejściem do lepszego świata, a śmierć to powrót do Domu Ojca. Dostojeństwa całości nadają piękne kwiaty i odpowiednio dobrane światło.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365