COŚ, CO ZOSTANIE – Kronika działań wokół „Zapisu socjologicznego” Zofii Rydet

„Coś, co zostanie” to lokalne działania fotograficzne w pięciu miejscowościach, w których Zofia Rydet realizowała projekt „Zapis socjologiczny”. Cykl działań zorganizowanych przez Fundację im. Zofii Rydet we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Brzezin i Podwola odbył się w dniach od 22 lipca do 1 sierpnia w Brzezinach. Tu m.in. w 1979 roku Zofia Rydet wykonała kilkadziesiąt zdjęć domów, wnętrz oraz mieszkańców. Projekt „Coś, co zostanie” dotyczy tych właśnie fotografii sprzed 36 lat. Zajęcia prowadziły animatorki: Joanna Mikulska i Alicja Szulc. Poniżej ich codzienne relacje:

DZIEŃ I

Rano

Uff! Jak gorąco!!

Rozpoczynamy dzień sielsko i radośnie... i mamy nadzieję, że ten klimat też Wam się udzieli! Wyruszamy w teren!!! Będziemy Was informować o naszych działaniach - tym razem z Brzezin.

W miejscowości Brzeziny rozpoczyna się dzisiaj druga część projektu „Coś, co zostanie!”

Po południu

I dzień działań wokół "Zapisu Socjologicznego" za nami! Dzień pełen wrażeń i wspomnień. Alicja Szulc & Joanna Mikulska relacjonują:

"Brzeziny przywitały nas słońcem i niespotykaną gościnnością. Mieszkańcy chętnie dzielą się swoimi historiami próbując odtworzyć tamte Brzeziny – te które fotografowała Zofia Rydet. Dziś prawie nie ma tu śladu po drewnianych domach, obrazach na ścianach czy bujanych konikach. I choć Brzeziny się bardzo rozrosły, to wciąż mieszkają tu bohaterowie zdjęć lub ich rodziny, na strychu pochowane są skarby z tamtych czasów, a historie pozostały w sercach."

Nie możemy doczekać się co odkryją dzisiaj!

DZIEŃ II

II dzień, czyli wczorajszy, tak jak się spodziewaliśmy, przyniósł niezapomniane spotkania, bo Brzeziny mają bardzo gościnnych mieszkańców

Nasze animatorki z niektórymi osobami były umówione i rekomendowane przez sąsiadów, jednak u niektórych znalazły się przypadkiem – wołając po prostu przez płot "dzień dobry!". Każdy znalazł czas i ochotę na wspólne wspomnienia.

Mają również wspaniałych gospodarzy – Mariannę i Tadeusza Węgrzynów, którzy chętnie wspierają projekt, podpowiadając kogo warto zapytać o konkretne zdjęcie.

Cała Fundacja im. Zofii Rydet serdecznie wszystkim dziękuje!

DZIEŃ III

"Ten obraz, ten dywan, telewizor przecież to wszystko moje! To było w tym pokoju, gdzie teraz siedzimy. Tylko zamiast dywanu na ścianie mam teraz meblościankę" – komentowała podekscytowana 83 letnia mieszkanka Brzezin.

Dotarliśmy do jednego z niewielu oryginalnie zachowanych domów, w którym Zofia Rydet wykonała zdjęcia 36 lat temu. Mamy nadzieję wrócić tutaj w przyszłym tygodniu z młodzieżą podczas warsztatów fotograficznych.

Plakaty rozwieszone! Dom kultury, biblioteka no i proboszcz poinformowani!

Zaczynamy we wtorek o 15.00, a tymczasem życzymy dobrej niedzieli!

DZIEŃ IV

"Lubię niebo. A ja azjatycką urodę i zielone tło. Mnie z kolei inspirują stare budynki. A ja jak widzę zdjęcie to od razu wymyślam do niego historię" – tak o tym co ich najbardziej interesuje w fotografii opowiadały uczestniczki warsztatów "Coś, co zostanie" w Brzezinach.

Za nami pierwszy dzień ćwiczeń, zmagań z portretowaniem oraz fotografowanie mieszkańców tropem zdjęć Zofii Rydet. Jest moc!

DZIEŃ V

"Żadne uśmiechy! Fotografia to poważna sprawa." – mówi Zofia Rydet na początku filmu "Nieskończoność dalekich dróg". Projekcją filmu zaczęliśmy drugi dzień warsztatów, a po ćwiczeniach ruszyliśmy z aparatami odwiedzić mieszkańców Brzezin.

Znamy już dwa domy, które odwiedziła Zofia Rydet. Ciągle jednak nie odnalazła się osoba, która pamiętałaby jej wizytę ... Poszukiwania trwają!

DZIEŃ VI

Cykl "Zapis socjologiczny", który znajdziecie w całości na www.zofiarydet.com, to również fotografie wnętrz i znajdujących się w nich przedmiotów. Podczas naszych poszukiwań okazało się, że głęboko na strychu pochowane są jeszcze stare obrazy, monidła i ślubne fotografie..., że piękne dębowe szafy wciąż służą, a żeliwna wanna jest brodzikiem w ogrodzie...

DZIEŃ VII

TAK!! Mieszkańcy Brzezin pamiętają Zofię Rydet!

"Pamiętam, że ona sama wchodziła do domu, że była w okularach i że był to człowiek przemiły. Trudno było jej odmówić." – usłyszały nasze detektywo-animatorki Alicja Szulc & Joanna Mikulska.

O pracy nad "Zapisem socjologicznym" przeczytacie więcej na stronie www.zofiarydet.com (w zakładce: materiały źródłowe)

DZIEŃ VIII

Rano

W Brzezinach, w świetlicy "Przy fontannie" od 11.00 spotykamy się z mieszkańcami. Podsumowując II część projektu "Coś, co zostanie", pokazujemy fragment filmu "Nieskończoność dalekich dróg", krótki film z działań na warsztatach, ale co najważniejsze, przekazujemy odbitki zdjęć wykonanych przez Zofię Rydet rodzinom osób sfotografowanych!!

Będą też nowe fotografie wykonane przez uczestniczki warsztatów!

Spieszcie się! Zapraszamy!

Po południu

Warsztaty wokół "Zapisu socjologicznego" w Brzezinach dobiegły końca... Efekty tych działań pokażemy już niedługo w galerii na stronie www.fundacjarydet.pl

Alicja Szulc & Joanna Mikulska jeszcze relacjonują:

"Czwartego dnia warsztatów mieszkańcy Brzezin zaczęli przypominać sobie ważne fakty z historii miejscowości. Poza pierwszym wspomnieniem Zofii Rydet, podczas robienia zdjęć poznałyśmy historię o tym jak młoda fryzjerka obcięła dom ze strzechy, odkryłyśmy tajniki biograficzne lokalnego zespołu muzycznego "Szafir" oraz usłyszałyśmy jak skrzypi ponad czterdziestoletnia drewniana szafa. Echhh gdyby można było zostać tutaj kilka dni dłużej...."

ZAKOŃCZENIE

Na koniec naszych działań w Brzezinach mieszkańcy skorzystali z wyjątkowej przyjemności własnoręcznego rozmontowania finałowej wystawy fotograficznej. Każdy mógł zabrać do domu ważne dla niego zdjęcie!

Cała Fundacja im. Zofii Rydet / Zofia Rydet Foundation dziękuje serdecznie wszystkim mieszkańcom za udział w finałowym spotkaniu, a partnerom (Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola oraz Brzeziny Gmina Morawica) za pomoc!

EFEKTY

Mamy dla Was kolejne efekty naszej terenowej pracy!

Portrety wykonane podczas warsztatów w Brzezinach można już zobaczyć tutaj  http://fundacjarydet.pl/cos-co-zostanie/
Gratulujemy autorkom fotografii! Miłego oglądania!

Zobacz: Film z przygotowań do wystawy

Galeria zdjęć z realizacji projektu

Galeria Zofii Rydet 1979 r.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365