Cóż to jest prawda?

Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko był patronem kolejnego spotkania przy „Herbatce z aureolą”, które odbyło się 22 września 2016 r. Wieczór ten różnił się nieco od innych, gdyż odbywał się nie w ciepłej i przytulnej świetlicy, lecz na pobliskich łąkach. Wpierw nim się tam znaleźliśmy, musieliśmy z magicznego woreczka wylosować kolorową wstążkę, która oznaczała grupę osób, z którymi później podejmowało się rozmowę oraz otrzymaliśmy mały kamyk. Ubrani w ciepłe rzeczy udaliśmy się w dość krótką drogę, gdzie czekało na nas miejsce naszej rozmowy. W ciszy, z widokiem na pięknie oświetlony kościół i przy polnym krzyżu podejmowaliśmy wszyscy razem dyskusję na temat prawdy w naszym życiu. Mam nadzieję, że dla wielu z nas, była ona dość owocna.

Odpowiedzi na intrygujące pytania jak: Czym jest dla Ciebie prawda? Czy uważasz, że mówienie półprawdy jest kłamstwem? Co może dać człowiekowi prawda o sobie, o innym?, sprawiały, że mogliśmy się zastanowić nad wieloma sytuacjami i wzajemnie ukierunkować w niektórych sprawach. Nasza codzienność jest bardzo różna, niekiedy nie zastanawiamy się nad tak podstawowymi aspektami jak prawda, szczerość i zaufanie. Był to więc moment, kiedy mogliśmy podzielić się świadectwem z własnego życia, przedstawić liczne argumenty oraz powiedzieć co jest dobre a co złe. Rozmowy były aż tak burzliwe, że nim się spostrzegliśmy było już ciemno i nadszedł moment zabrania głosu przez patrona tego spotkania. Usłyszeliśmy ostatnią naukę bł. Ks. Jerzego Popiełuszki wygłoszoną tuż przed Jego śmiercią. W niej to właśnie mówił o mówieniu prawdy za każdą cenę, nawet jeśli byłaby okrutna. Zwyciężać zło dobrem, to zachować wierność prawdzie – to pierwsze słowa jakie usłyszeliśmy. W nich to też objawia się całe sedno, gdyż prawda to miłość, miłość do siebie, do drugiego człowieka, do tego co stworzone, a każda miłość musi kosztować!

Warto, aby każdy te słowa wziął sobie głęboko do serca i codziennie, na nowo je odkrywał. Zwyczajem takich spotkań jest obecność proboszcza parafii w Brzezinach, który również pozostawił zebranym pewną refleksję, iż warto przy mówieniu prawdy być bardzo roztropnym. Trzeba nauczyć się ją dawkować, gdyż łatwo jest nią zranić, a nawet zabić.

Wspólna modlitwa oraz błogosławieństwo relikwiami bł. Ks. Jerzego zakończyło kolejną odsłonę „Herbatki z aureolą”. To spotkanie z całą pewnością przyniosło dla nas wiele spostrzeżeń i przemyśleń, które mam nadzieję każdy będzie próbował wcielić w życie. Nie pozostaje nic dodać jak tylko, że czekamy na kolejne!

Artur Podgórski
uczestnik spotkania

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365