Czas na zdrowie - czas na rower

Jeśli sam fakt bycia człowiekiem pobudza ludzi do ochrony środowiska, którego są częścią, to chrześcijanie traktują swoją odpowiedzialność jako ład wewnątrz stworzenia i swoje obowiązki względem natury i Stwórcy jako element swojej wiary.

Papież Franciszek

Przy Kościele w Brzezinach powstała wiata rowerowa. Jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka, który w encyklice Laudato si nazwanej „zieloną”, wzywa nas do pobudzenia ekologicznej wrażliwości. Jest także ukłonem w stronę społeczności lokalnej, która od wielu lat zwraca się z prośbą o wybudowanie wiaty rowerowej.

Projekt „Ekologia integralna encykliki Laudato si” w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych, realizowany był przez Caritas Polska. Został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prace zainicjował Parafialny Zespół Caritas, który otrzymał grant w ramach tego projektu. Przy budowie wiaty brali udział mieszkańcy Parafii Brzeziny w dużej mierze angażując się jako wolontariusze. Dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem, współfinansowali jej budowę, tworząc miejsce gdzie ekologia łączy się z praktycznymi potrzebami. Swym zaangażowaniem dają przykład odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją. Wybudowanie miejsc parkingowych dla rowerów jest dobrym zaczynem do propagowania zdrowego stylu życia. Mamy także nadzieję, że w przyszłości doprowadzi to do powiększenia gminnego szlaku rowerowego o punkt w centrum miejscowości Brzeziny, gdzie rowerzyści będą mogli odpocząć i odetchnąć świeżym powietrzem podziwiając piękną panoramę rozciągającą się ze wzgórza, na którym usytuowany jest kościół pw. Wszystkich Świętych.

W encyklice ekologicznej Lauadato si Papież Franciszek pisze o pracy nad sobą poprzez podjęcie małych, codziennych działań, które prowadzą nas do zmiany świadomości. Zmieniając własne zachowania możemy wytworzyć w sobie nawyki, które przyczynią się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska w naszym otoczeniu. Słowa „Laudato si, mi Signore”, które rozpoczynają „Pieśń słoneczną” autorstwa św. Franciszka z Asyżu znaczą – pochwalony bądź mój Panie. Papież Franciszek idąc śladem swojego patrona pokazuje piękno otaczającego nas świata, który jest domem danym nam od Boga. Zaprasza nas do roztropnego życia, w którym nasze wybory nie będą wpływać na degradację środowiska. Nieocenione są także teksty encykliki Laudato si’, gdyż na kanwie słów papieża można zainicjować działania służące edukacji i wychowaniu ekologicznemu dzieci i młodzieży. Encyklika Laudato si’ jest pierwszym dokumentem papieskim poświęconym w całości ekologii, a sam problem ekologii uznawany jest za jedno z najważniejszych wyzwań współczesności. Temat ten jest ważny dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich światopoglądu, rasy, pochodzenia, miejsca zamieszkania, zajmowanego stanowiska. Zarówno wierzący, niewierzący, biedni i bogaci, młodzi i starsi dotykają problemu ekologii. Świat stworzony przez Boga jest połączony z życiem człowieka. Zachwianie równowagi w świecie ma swoje konsekwencje. Jeżeli człowiek przestaje troszczyć się o świat (np. lasy, jeziora, powietrze), to w niedługim czasie obraca się to przeciwko niemu – godzi w jego zdrowie, odpoczynek, pracę. Za zanieczyszczanie powietrza odpowiadamy w ogromny stopniu my sami, a na jego negatywny wpływ narażeni są wszyscy, począwszy od dzieci w łonie matki, po osoby starsze. Co możemy zrobić? Na początku mały kroczek, zastanawiając się nad wyborem alternatywnego środka transportu. Za nami pierwsze dni wiosny, robi się ciepło, a w perspektywie upragnione lato. To wręcz wymarzony czas żeby przesiąść się na rower. Dlaczego rower? Bo jest tani w eksploatacji, nie potrzebuje benzyny, jego siłą napędową są mięśnie nóg. Jest też praktyczny jeśli chodzi o parkowanie i korki. Nie emituje spalin, jest cichy i chroni tereny zielone przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczeń. A co z korzyściami dla nas? Pomyślmy… Kto z nas nie lubi wiatru we włosach, ciepłych promieni słońca, i śpiewu ptaków. Kto z nas nie lubi zmęczenia, które daje satysfakcję i poprawia kondycję naszego organizmu. W końcu, kto z nas nie czuje poprawy samopoczucia, rozluźnienia i ukojenia nerwów. I wszystko to za darmo, bez psychologów, tabletek i cudownych diet.

Na koniec kilka słów podsumowania. Ziemia jest pierwszym objawieniem Boga. Bóg powierzył nam świat i jesteśmy za niego odpowiedzialni. Nie bądźmy tylko konsumentami, troszczmy się o nasz wspólny dom, dla nas i dla przyszłych pokoleń. „Dwa kółka” są skutecznym lekarstwem na problemy transportowe, społeczne i ekologiczne, a co najważniejsze umożliwiają niezależną mobilność – jedziesz kiedy chcesz i gdzie chcesz.

Życzymy wszystkim bezpiecznej i przyjemnej jazdy.

Św. Franciszku,

Św. Krzysztofie,

Maryjo Królowo Wszystkich Świętych - módlcie się za nami.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365