Deo gratias!

W dniu 22 października 2014 roku, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, na brzezińskiej plebanii odbyło się spotkanie młodych z naszymi kapłanami. Jego celem było powołanie Parafialnego Centrum Światowych Dni Młodzieży. I tak to się zaczęło. Wielu wydawało się, że te 2 lata to bardzo długo. Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że nasz czas przygotowań nie był stracony. Przez 21 miesięcy w naszej parafii wiele się wydarzyło. Podsumowaniem pracy i starań był Etap Diecezjalny ŚDM w terminie 20-25 lipca 2016 r. Wtedy to przyjęliśmy 27 cudownych gości z Kanady i 27 fantastycznych gości z Francji. Obiadem ugościliśmy także 29 niezwykłych pielgrzymów z Litwy. Czas spędzony z nimi wspólnie zostanie w naszej pamięci na zawsze.

Na początku dziękuję Rodzinom goszczącym pielgrzymów za dobroć, gościnność i uśmiech. One otworzyły przed Bogiem swe serca i domy. Bo przecież „Gość w dom, Bóg w dom”!

Dziękuję także miejscowym organizacjom i instytucjom. Zaangażowanie społeczności lokalnej przerosło nasze wszelkie oczekiwania i pokazało siłę jedności. Serdeczne Bóg zapłać dla Urzędu Gminy Morawica, Zespołu Szkół w Brzezinach, Szkoły Podstawowej w Kowali, OSP Brzeziny, OSP Kowala, OSP Nida, KGW Brzeziny, KGW Nida, KGW Kowala, Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola, 44 KDH, BKM Racing, Rady Sołeckiej z Brzezin, Rady Sołeckiej z Podwola oraz organizacji parafialnych.

Dziękuję gorąco lokalnym przedsiębiorcom. Ich odzew na prośby o wsparcie był niesamowicie pozytywny. Każda darowizna sprawiała, że stawaliśmy się coraz bardziej spokojni o organizację ŚDM. Wśród darczyńców znaleźli się Marian Szałas, Jarosław Czapski, Paweł Machulski, Robert Młynarczyk, Grzegorz Zegadło, Andrzej Malicki, Tomasz Malicki, Tomasz Śliwiński, Irena Malicka, Jan Brzoza, Małgorzata Więckowska, Piotr Machulski, Piotr Zegadło, Kamil Zawadzki, Joanna Zegadło, Damian Brzoza, Bartłomiej Gil, Łukasz Pędzik, Sławomir Woźniak, Nadleśnictwo Kielce, Krzysztof Kuta, Paweł Więckowski, Marek Sołtys, Katarzyna Stańko, Stefan Kaczor, Jarosław Wierzbicki i Ireneusz Ramiączek. Niech ofiarowane dobro wróci do darczyńców.

Serdecznie dziękuję także wszystkim, którzy odpowiadali za wyżywienie gości z zagranicy. Ich syte brzuchy świadczyły, że wszystko było przepyszne. Niech Pan wynagrodzi za pracę i poświęcenie Paniom: Krystynie Wieczorek, Izabeli Sołtys, Helenie i Dorocie Lużyńskim oraz członkiniom stowarzyszenia. Podziękowania należą się także wszystkim, którzy pomogli w tłumaczeniach: Aleksandrze Głodek, Filipowi Gaucheler, Lizie Gaucheler, Stefanowi Ebran.

W trakcie przygotowań do ŚDM w naszej parafii zaangażowało się łącznie ok. 20 wolontariuszy. Młodzi poświęcali swój czas, pomysły, talenty by wzajemnie się ubogacić. Ich trud, chyba najbardziej został wynagrodzony łzami radości pielgrzymów, którzy odjeżdżając z parafii dziękowali za cudowny czas. Drodzy Wolontariusze niech patronowie ŚDM: św. Jan Paweł II i św. Faustyna wspierają Was swoimi modlitwami i prowadzą mądrze przez życie.

Pragnę podziękować także wszystkim, którzy wspierali dzieło Światowych Dni Młodzieży modlitwą. Bez tego zaplecza nie dalibyśmy na pewno rady.

Dziś podczas tej Eucharystii dziękowaliśmy Panu Boga za dar ŚDM i prosiliśmy w intencji wszystkich zaangażowanych w to dzieło.

Każdy, kto choć przez chwilę włączył się w spotkania, modlitwy, uczestniczył we wspólnej Eucharystii bądź przyjął gości do domu może potwierdzić, że te dni były czasem łaski od Pana. Dla nas wszystkich. Co w nas pozostanie? Nikt tego nie wie. Jestem jednak przekonany, że cały ten trud był warty podjęcia! I jestem szczęśliwy, że nasza Parafia stanęła na wysokości zadania i tak jak już kiedyś powiedziałem postawiła prawdziwy duchowy pomnik dla św. Jana Pawła II, inicjatora ŚDM. Hasłem tego spotkania były słowa „Błogosławieni miłosierni”, sądzę, że spokojnie można je uszczegółowić teraz na Błogosławieni Gościnni!

Niech Pan Bóg wszystkim wynagrodzi, a JEMU chwała za Światowe Dni Młodzieży!

Dziękuję!

Damian Zegadło
Koordynator ŚDM w Parafii Brzeziny

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365