Fundacja Wspólnie LafargeHolcim działa w Brzezinach

Fundacja została powołana w kwietniu b.r. przez firmę LafargeHolcim. Swoją misję chce wypełniać poprze realizowanie całościowych i długoterminowych programów, które będą tworzyły znaczące, trwałe zmiany i przyniosą wymierne rezultaty dla społeczności.

Pierwszym z tych projektów jest budowa placu zabaw dla dzieci przedszkolnych oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku Zespołu Szkół w Brzezinach. Projekt jest realizowany we współpracy z Gminą Morawica. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu ma to być najlepszy plac zabaw spełniający oczekiwania dzieci w każdym wieku.

Jego budowa podzielona jest na kilka ważnych etapów:

1. Warsztaty z dziećmi – Mają na celu zebranie pomysłów, które zostaną wykorzystane w projekcie oraz będą stanowić przykład edukacji architektonicznej (31 maja 2016)

2. Debata – Koncepcja zagospodarowania przestrzeni zostanie poddana konsultacjom z mieszkańcami (14 czerwca 2016)

3. Budowa – Prace wykonawcze, w które będą zaangażowani nie tylko fachowcy, ale też wolontariusze (lipiec – sierpień 2016)

4. Otwarcie placu zabaw – Wspólne świętowanie i czas na podziękowania. Ale także warsztaty edukacji architektonicznej dla każdego (wrzesień 2016)

31 maja b.r. przedstawicielka fundacji, pani Jola, i pani Ania, pedagog, architekt krajobrazu, spotkały się w szkole z trzema grupami dzieci – przedszkolakami, uczniami szkoły podstawowej oraz gimnazjalistami. Każda grupa miała za zadanie zaprojektować wybrany fragment przestrzeni wokół Zespołu Szkół w Brzezinach. Na warsztatach dzieci twórczo spędziły czas, poznając etapy pracy architekta krajobrazu i próbując własnych sił w projektowaniu ogrodu zabaw, zielonej klasy i miejsc wypoczynku. Zajęcia pozwoliły rozwinąć wyobraźnię przestrzenną i umiejętności manualne dzieci.

Po warsztatach odbyło się podsumowanie, na które przybyli rodzice, nauczyciele a przede wszystkim uczestnicy zajęć, by podzielić się swoimi uwagami oraz dowiedzieć się o dalszych planowanych działaniach.

Na 14 czerwca ustalono termin warsztatów rodzinnych połączonych z debatą. W szkole tego dnia będzie się odbywał festyn z okazji Dnia Dziecka. Zostanie wówczas zaprezentowany projekt koncepcji zagospodarowania terenu wokół szkoły. Każdy ma głos i może mieć udział w stworzeniu przyszłego placu zabaw.

Budowa placu zabaw przewidziana jest na lipiec – sierpień br, a Fundacja współfinansuje tę realizację z Gminą Morawica.

Link do filmu z warsztatów:

 

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365