Główny Patron Polski w znaku relikwii

Dnia 11 listopada 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości do kościoła w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Patrona Polski. Dokonał tego ks. prof. Stanisław Dyk.

Relikwie umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu, przedstawiającym patrona, ufundowanym przez rodzinę z Brzezin spoczął przed ołtarzem głównym wśród biało-czerwonej dekoracji z róż.  Oprawę liturgii przygotowała schola parafialna oraz uczniowie SP w Brzezinach.

W trakcie homilii ks. Stanisław Dyk przypominał, by nie bać się otworzyć na Boga i dążyć do świętości, bo każdy z nas jest do niej powołany. Zachęcał by prosić nowego patrona o moc w wychowywaniu i przekazywaniu Ewangelii kolejnym pokoleniom.

Tego dnia parafianie z Brzezin złożyli także imieninowe życzenia księdzu profesorowi.

Uroczysta eucharystia zakończyła się ucałowaniem relikwii św. Stanisława ze Szczepanowa.

Święty Stanisław był biskupem krakowskim zatroskanym o dobro wiernych i Ojczyzny. 11 kwietnia 1079 został zamordowany przez króla Bolesława Śmiałego. Legenda mówi, że jego ciała strzegły orły, wspomina też o cudownym zrośnięciu się porąbanych części ciała, co miało symbolizować zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski. Św. Stanisław uczy nas jedności i ofiarności, gotowości oddania życia za słuszną sprawę, w obronie człowieka i wartości moralnych, stanowiących.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365