Gmina Morawica na Święcie Małych Ojczyzn w Kielcach

26 września 2010 roku w Kielcach na ul. Sienkiewicza miała miejsce trzecia edycja Święta Małych Ojczyzn. Celem cyklu imprez była prezentacja dorobku artystycznego, kulturalnego i kulinarnego gmin świętokrzyskich w stolicy województwa. Prezentacje gmin oceniało jury w następujących kategoriach: występ artystyczny, prezentacja dorobku kulinarnego oraz przygotowanie pawilonu. Po zakończeniu całego cyklu imprez jury wybierze trzy zwycięskie gminy, które zostaną nagrodzone 18 listopada podczas gali „Nasze Dobre Świętokrzyskie” w Kieleckim Centrum Kultury.

W niedzielne południe przybyło do Kielc wielu artystów z gminy Morawica, która mogła dzięki temu pochwalić się bogatym programem artystycznym i kulinarnym. Na scenie wystąpił Zespół Folklorystyczny „Brzezinianki”, Karolina Lis z Brzezin – laureatka Letniego Festiwalu Piosenki 2010 w Kielcach, Rodzinna Kapela Korbanów z Dębskiej Woli oraz Zespół Tańca „Piramida” działający przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy. Na stoiskach można było skosztować przysmaków Koła Gospodyń Wiejskich z Brzezin – ciast, chleba ze smalcem oraz „Gołąbków dla leniwych”, które cieszyły się wielkim wzięciem. Swoje wyroby prezentowała również firma Sławomira Woźniaka z Brzezin i piekarnia Białogon. Publiczność, która licznie odwiedziła ulicę Sienkiewicza, podziwiała różnorodne wytwory rękodzieła artystycznego – rzeźby w drewnie Tadeusza Śniocha z Obic, malarstwo i inne formy plastyczne Hanny Kuty z Bieleckich Młynów, szydełkowe cudeńka Agnieszki Kuty z Nidy, bibułkowe kwiaty Janiny Jędrochy z Brzezin, ręcznie wykonaną biżuterię Wioletty Kruk z Morawicy i Magdaleny Olszewskiej z Łabędziowa, przedmioty zdobione techniką decoupage Moniki i Edyty Majkowskich z Bieleckich Młynów oraz publikacje książkowe z terenu gminy prezentowane przez Danielę Kowalską z Nidy.

Prezentacja gminy Morawica spotkała się z wielkim zainteresowaniem publiczności i uznaniem jurorów, dzięki czemu znalazła się w finale.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365